Rada Moravskoslezského kraje na své schůzi konané dne 29. 1. 2019 usnesením č. 55/4954 rozhodla přerušit příjem nových uživatelů v příspěvkové organizaci Domov Březiny ode dne 1. 2. 2019 až do doby, než dojde ke snížení počtu stávajících uživatelů na počet odpovídající velikosti kapacity (možnostem) náhradního ubytování.

Domov Březiny připravuje transformaci ubytovacích kapacit. Některé pavilony budou demolovány a nahrazeny novými, abychom splnili požadované ubytovací standarty a mohli poskytovat ještě kvalitnější služby. Naším záměrem je poskytovat sociální službu cílové skupině Domov se zvláštním režimem. Po ukončení transformace nebude již služba Domov pro seniory v Domově Březiny poskytována.

V našem domově proběhla tradiční společenská akce STAVĚNÍ MÁJE. Uživatelé se na tuto akci velice těšili a rádi se zapojili do její přípravy. Počasí nám dlouhodobě nepřálo, a proto se akce uskutečnila v kulturní místnosti, kde jsme Májku symbolicky vztyčili. Akci zahájil ředitel domova, pak jsme si připomněli zvyky spojené s touto tradicí. Společně jsme si zarecitovali báseň MÁJ od K. H. Máchy a zazpívali známé písně. Jako „zlatý hřeb programu“ bylo vyhlášení výsledků (v rámci našeho domova) celorepublikové akce „Jedeme v tom společně“ do níž se náš domov třetím rokem zapojil. Celkem jsme našlapali 1041 km. Tři naši nejlepší „cyklisté“ obdrželi věcné dárky, diplomy včetně medailí, které dostali všichni účastníci. Na prvním místě se umístila p. Mária Lutišanová, 2. místo obsadila p. Anežka Poledníková a jako třetí dojela p. Marie Šimáková. Také byla vyhlášena cena za mimořádnou účast v soutěži, kterou obdrželo oddělení P2. I když venku bylo nepříznivé počasí, uvnitř panovala dobrá nálada. Nejen k poslechu, ale i k tanci nám hrála reprodukovaná hudba. Pochutnat jsme si mohli na výborném domácím koláči a opečeném párku. 

 mjka 12   mjka 5 

Více fotografií naleznete ve fotogalerii,´,,Stavění májky".

Dne 7. 5. 2019 jsme byli pozváni Domovem Helios na jejich akci „Den na vesnici“. Zhlédli jsme tradiční domácí zvířectvo, jako jsou králíci, kozy s kůzlaty, slepice a spousta dalších. Příjemně nás pohostili bramborovými plackami, uvařili kávu, kterou jsme vypili v dobré společnosti.

helios 2   helios 3

helios

Na přání našeho seniora jsme se jeli 11. 5. 2019 podívat na zápas místního klubu TJ Petřvald Hepo, ve kterém kdysi hrával. Shlédli jsme zápas s Těrlickem, pochutnali si na skvělé klobásce, pivu a místní nálada nás vtáhla do děje.

hepo

hepo 2   hepo 3

Senioři na pavilonu P1 se rozhodli uvařit pampeliškový med. V plném květu za slunečného počasí si nasbírali hlavičky pampelišek, zalili je vodou a nechali luhovat do druhého dne. Druhý den pampelišky scedili, přidali citrón, pomeranč, cukr a vše vařili do zhoustnutí. Hotový pampeliškový med nalili do skleniček.

                 pampelisky1

pampelisky2   pampelisky3

pampelisky4   pampelisky5

 

Slunečné jarní dny naši senioři tráví na zahradě domova. Procházejí se venkovním areálem, sedávají na lavičkách, v altáncích, kde se užívají jarní sluníčko, pohodu a pozorují, jak vše začíná krásně kvést. Někteří se také zapojili do jarního úklidu. Sbírali větvičky, hrabali listí, zametli chodníky, vytrhali plevel ze záhonku a připravili ho na další sadbu.

jarni1   jarni2

jarni3   jarni4

jarni5               jarni6

Více foto ve Fotogaletrii " Jarní dny v domově 2019".

 

Paní Žofie Ploticová oslavila 1. května krásné životní jubileum 105 let. U této příležitosti ji 6. května navštívil náměstek hejtmana moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil, starosta města Petřvaldu Jiří Lukša a místostarosta Petr Dvořáček, aby ji spolu s ředitelem domova Pavlem Zelkem popřáli do dalších let hlavně zdraví a osobní pohodu. Paní Ploticová obdržela krásné kytičky a praktické dárky. Se všemi gratulanty si připila na zdraví a poděkovala za návštěvu. „Jsem překvapená, kolik lidí mi přišlo pogratulovat. To snad není ani možné. Jsem stále zdravá a cítím se dobře, všichni se ke mně chovají hezky. Nemůžu si na nic stěžovat,“ sdělila přítomným. Na paní Ploticové bylo vidět, že si skromnou oslavu užila. Bylo obdivuhodné, jak ve svých 105 letech byla schopná komunikovat a odpovídat na otázky.

Paní Žofii Ploticové přejeme do dalších let hlavně zdraví a spokojenost.

105 4   105

105 2   105 3

Příchod jara nás inspiroval k výzdobě a zkrášlení našeho oddělení s jarní tématikou. Z barevné látky jsme našili různé tvary, které naši senioři plnili výplní.

Pustili jsme si k tomu hudbu a zpívali známé písně.

tvoren 1   tvoren 2

tvoren 3