Rada Moravskoslezského kraje na své schůzi konané dne 29. 1. 2019 usnesením č. 55/4954 rozhodla přerušit příjem nových uživatelů v příspěvkové organizaci Domov Březiny ode dne 1. 2. 2019 až do doby, než dojde ke snížení počtu stávajících uživatelů na počet odpovídající velikosti kapacity (možnostem) náhradního ubytování.

Domov Březiny připravuje transformaci ubytovacích kapacit. Některé pavilony budou demolovány a nahrazeny novými, abychom splnili požadované ubytovací standarty a mohli poskytovat ještě kvalitnější služby. Naším záměrem je poskytovat sociální službu cílové skupině Domov se zvláštním režimem. Po ukončení transformace nebude již služba Domov pro seniory v Domově Březiny poskytována.

Dne 19. 9. 2019 jsme se seniory navštívili farmářské trhy „Slezský rynek“ v Orlové na prostranství u Moravy. Provozovatelem těchto trhů je Spolek českých výrobců a zemědělců. Vzhledem k nevlídnému podzimnímu počasí bylo pouze omezené množství prodejních stánku. K vidění byl například stánek s valašskými frgály a koláči a stánek s uzeninami, na který se těšili naši senioři nejvíce. Chladné počasí nás zavedlo do malinké kavárny „Jen Tak“, kde jsme si společně pochutnali na výborné kávě a trošku se ohřáli.

rynek1   rynek2

 

V pátek 12.9. přijali pozvání naši uživatelé včetně pana ředitele na tradiční Vinobraní pořádané Domovem Vesna v Orlové. Pro přítomné byl připraven kulturní program, ve kterém vystoupili Havířovské babky a také soutěž ve střelbě na terč z foukací pistole, do které se zapojil p. Vícha a umístil se na 3. místě. Zapojili jsme se do soutěže o nejpěknější výzdobu na stůl, na které se naši uživatele podíleli. Páteční odpoledne jsme si všichni moc užili. Pochutnali jsme si na bohatém občerstvení vč. slaďoučkého burčáku, s chutí jsme si zazpívali i zatančili. Tímto děkujeme domovu Vesna za milé pozvání.

 

vino 19 3   vino 19 9

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Vinobraní ve Vesně".

 

V pátek 6.9. mezi nás opět zavítali pan Oldřich Kolovrat - básník, písničkář, výtvarník a pan Peter Soos – sólista opery a operety Slezského divadla v Opavě, se svým kulturně – zábavným pořadem Devatero řemesel desátá láska. Oba protagonisté humorným způsobem propojili jejich zdánlivě rozdílné životní osudy a skrze ně se dostali k hodnotě nejvyšší – lásce. V pořadu zazněli známé světové i české písničky, humorné vyprávění obou umělců a chybět nesměly básničky, písničky a vyprávění, jejichž autorem je p. Kolovrat. Pořad se všem velmi líbil, bylo to příjemně strávené páteční odpoledne.

P 20190906 140208 vHDR On   kolovrat 7

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Devatero řemesel desátá láska".

 

Naši senioři si přáli na konci srpna uspořádat slavnost podobnou dožínkám. Na tuto akci se velmi těšili, a proto se na její přípravě aktivně podíleli. Napekli koláče, buchtu, škrábali brambory, krájeli ovoce. U těchto aktivit vzpomínali na jídla, která se u nich doma vařila. Jídla a pití bylo dostatek, což bylo na dožínkových slavnostech vždy zvykem. Pochutnat si mohli na moravských koláčcích, švestkové buchtě, smažili se bramboráky, podávala se káva, víno, chlazené pivo, nebo zmrzlinový pohár. Akce se velmi vydařila, jídlo všem chutnalo, počasí nám přálo. Nálada byla výborná, proto se senioři druhý den dopoledne ještě sešli, aby dojedli to, co zůstalo. U kávy si pochutnali na buchtě a koláčích a vzpomínali, co vše tady v domově už zažili.

donky 3   donky 16

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Dožínková slavnost".

Naši senioři jsou motivováni k aktivnímu způsobu života, který by měl zachovávat jejich soběstačnost. Během letních měsíců například přesazovali pokojové květiny a bylinky, cvičili venku, k oblíbeným aktivitám patří karty, šachy, jízda na rotopedu, nebo posezení venku s pejsky. A pokud je krásné počasí, rádi si zajdou do města na pivečko nebo do cukrárny.

aktivity srpen 5   aktivity srpen 9

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,, Srpnové aktivity".

V srpnu jsme si se seniory na P1 zavzpomínali na to, jak doma zavařovali ovoce a zeleninu. Z ovoce dělávali především kompoty, marmelády a šťávy. Zeleninu dávali nejčastěji do kyselého nebo slaného nálevu. Společně jsme zavařili marmeládu z ostružin a upekli jsme si švestkové povidla. Z jablek, švestek, meruněk, broskví, nektarinek jsme vyrobili pečené čaje a kompoty. Také jsme naložili okurky do kyselého nálevu a zavařili. Ze zavařování byli senioři velmi nadšeni, tato činnost je velmi bavila. Připomněli si dobu, kdy sami doma zavařovali.

zavarovani1   zavarovni9

              zavarovani7                      zavarovani10 

             zavarovni3                               zavarovni4

             zavarovani5                               zavarovani11 kopie 

             zavarovani6                               zavarovani12

Více fotografii ve Fotogalerii "Sezonní zavařování".

 

 

V pátek 2. 8. 2018 jsme s našimi seniory navštívili Ráj dřevěných soch v Ostravici. Autorem této galerie je místní řezbář Luděk Vančura, jehož snem je vytvořit největší dřevěnou expozici v Beskydech. V galerii pod širým nebem je vystaveno přes 60 výtvorů a stále zde přibývají nové postavy ze světa zvířat a pohádek. Seniorům se dřevěné sochy moc líbily. Po prohlídce galerie jsme se zajeli občerstvit do Hostince u řeky. Pobyt v podhůří Beskyd se velice vydařil a po celou dobu se nesla dobrá nálada.

sochy1  sochy2

sochy3  sochy4

sochy6  sochy5