Za slunečného počasí, kterého přibývá, se senioři rádi procházejí po venkovním areálu, kde jim společnost dělají dobře známí psí kamarádi Max a Jerry. Nyní se k nim připadal i „psí puberťák“ Dany. Po krátké procházce posedí na lavičkách, vyhřejí se na sluníčku a pozorují psíky, jak mezi sebou navzájem dovádějí. Když venku kvetly pampelišky, seniorky lákalo uplést si věnečky, těmi pak ozdobily i psí kamarády.

psi venku 4   psi venku 11

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Pejsci venku".

Během měsíce května začínají rozkvétat rododendrony a azalky. ZOO Ostrava je známé velkou škálou barev těchto květin. Dne 12.5. jsme do ZOO zavítali a obdivovali jejich krásu. Senioři byli nadšení z krásného prostředí, přírody a zvířat. Podle jejich vzpomínek jak vypadala dříve, prošla ostravská ZOO velkou proměnou. Byl krásný slunečný den, který je lákal k občerstvení se chladivým pivem nebo zmrzlinou, někdo zvolil kávu a k tomu něco sladkého. Výlet se velmi vydařil a všichni výletníci byli nadmíru spokojeni.

  ZOO O3 6   ZOO O3 7

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,ZOO O3 2022".

Naši senioři se rádi procházejí po Orlové. Zašli se v doprovodu zaměstnanců podívat na probíhající dokončovací práce na náměstí v Orlové, navštívili cukrárnu Magnólie, Kebab Döner nebo restauraci Orlík. Při těchto procházkách si vždy pochutnají na něčem dobrém. Cestou obdivují kvetoucí město především hlavní třídu včetně kruhových objezdů.  

prochzka Orlov 2   prochzka Orlov 3

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Procházka Orlová".

Ve středu 11. 5. 2022 přišly za našimi seniorkami děti z MŠ K. Dvořáčka v Orlové. Připravily si krásný program plný básniček a písniček věnovaných maminkám a babičkám. Pro každou seniorku si připravily překvapení – vyrobily krásná srdíčka, kterými obdarovaly přítomné seniorky. A na závěr dostaly ještě každá od dětí kytičku. Všechny seniorky měly velkou radost a dětem za jejich krásné vystoupení tleskaly a děkovaly. Byla to návštěva dětí po dlouhé době a tak došlo i na slzičky štěstí. Všichni doufáme, že to nebyla poslední návštěva dětí u nás v domově.

 

den matek O2 5   den matek O2 7

 

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,, Den matek O2".

Senioři z O3 měli přání zajet si na pivečko do Restaurace pod Lipou do Rychvaldu. Dne 11.5. do jejich oblíbené restaurace zavítali. Velmi si pochvalovali chutné pivo, příjemnou obsluhu, prostředí a především počasí, které jim přálo k posezení na venkovní terase.

pivo O3 1   pivo O3 2

Dne 4.5. se konala na oddělení O3 Májová kavárna, na které senioři oslavili měsíc květen k němuž se váže hned několik svátků a tradic. Tematicky vyzdobili oddělení barevnými májkami a srdíčky, napekli buchtu a usmažili vaječinu. Připomněli si všechny svátky a tradice spojené s měsícem květnem, který začíná stavěním máje a pálením čarodějnic, následuje oslava dvou státních svátků: Svátek práce a Den osvobození. Druhou květnovou neděli mají svátek maminky a konec měsíce patří Kácení máje. Květen neboli Máj, je oslavován jako měsíc lásky a u této příležitosti zavzpomínali na školní léta a společně si zarecitovali báseň Máj od K.H. Máchy. Poslech i společný zpěv známých zamilovaných písniček přispěl k příjemně strávenému odpoledni.

kavrna O3 kvten 7   kavrna O3 kvten 8

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Kavárna O3 - 2022".

Čarodějnice se tentokrát slétly i v našem domově ve středu 4.5.2022. Tato akce se koná již několik let po celém světě, známá i jako FilipoJakubská noc nebo Valpuržinská noc. Svátek vznikl v Německu a rozšířil se dál do celé Evropy.

Tuto akci jsme s našimi seniory zahájili dopoledním programem - bramborovou olympiádou. Následovalo smažení bramboráků na odpolední čarodějnickou kavárnu. Celkové přípravy jsme začali už týden dopředu. Uživatelé malovali lucerny, vystřihovali výzdobu a zdobili májku pomocí krepového papíru. Další dny se připravovalo občerstvení na čarodějnické menu: ovocné muffiny s pavouky na pavučině, ježibabí pařáty s mandlemi, kosti z bílé čokolády a čarovný lektvar s ovocem a kořením. Výzdoba kulturní místnosti byla nejnáročnější. Zavěšení čarodějnic, lampionů, výzdoba stolů a celkové vytvoření dostatečného prostoru pro seniory a na čarodějnické vystoupení našich seniorek. Když bylo vše připraveno, tak jsme mohli přivítat naše seniory a začít se samotným programem. Slavnostní zahájení bylo vystoupení p. Noskové a p. Joklové s dvěma aktivizačními pracovnicemi. Přílet na koštěti s doprovodnou hudbou Ježibaba. Postavení Májky se ujal pan ředitel DB  Ing. Pavel Zelek. Paní Kubicová nám přednesla úryvek z básně K. H. Máchy – 1. máj, pak následovalo vyhlášení vítězů bramborové olympiády a rozdávání diplomů.

Celé odpoledne bylo provázeno reprodukovanou hudbou na přání, bohatým občerstvením a tancem s uživateli.

Chtěla bych poděkovat celému týmu O2 za pomoc při výzdobě a organizaci celé akce.

 

peen   tvoen mjky

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Čarodějnice 2022".

 

 

Mezi oblíbené aktivity našich seniorů patří také bramborová olympiáda. Připravily se stoly, rozdaly se škrabky a stejný počet brambor a mohlo se začít. Senioři, kteří se účastnili olympiády, s velkým nasazením škrábali jeden brambor za druhýmJ. Potom brambory společně nastrouhali a ve spolupráci s aktivizační Klárkou připravili chutné a vydařené bramborové placky. Odpoledne se na kavárně vyhodnotily výsledky a ti nejrychlejší ve škrábání brambor obdrželi diplomy. Všichni si na bramborácích pochutnali. Opravdu se povedly.

 

bramboriada 22 2   bramboriada 22 7

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Bramboriáda".

Když se řekne Květen, hned nás napadne "měsíc lásky". Není divu, vždyť v přírodě všechno kvete, pole i lesy jsou plné mláďat, ve větvích stromů je slyšet zpěv ptáků a teplé večery přímo vybízejí k zamilovaným procházkám. První Květen se také slaví jako den zamilovaných a je spojen s tradicí polibku pod rozkvetlou třešní. Se seniorkami z O1 jsme se rozhodli oslavit Květen jako měsíc lásky na naší Májové veselici. Výzdobu této akce jsme ladili do růžové barvy a na stolech nechyběla ve vázách Sakura, která je předzvěstí dobrého bohatství, symbolem lásky a zalíbení. Naše seniorka Mgr. Putková nám zarecitovala úryvek básně Máj od Karla Hynka Máchy. Pozvání také přijali páni senioři, kteří bydlí nyní na jiném oddělení v domově. K občerstvení se podávala káva se zákuskem a nechybělo bílé víno. Zpívali se písničky Waldemara Matušky a Evy Pilarové. Atmosféra byla příjemná a květinová výzdoba byla kouzelná a seniorky se rozhodly poobědvat na této veselici.

maj1  maj2

Více fotografií ve Fotogalerii "Májová veselice".

V dubnu mezi naše seniory opět zavítala paní Pavla Dejová se svými zvířecími kamarády: canisterapeutickými pejsky, kočičkami, králíčky nebo kůzlátky. Při těchto setkáních pozorujeme pozitivní reakce a emoce ve tvářích našich seniorů. Kromě drbání a hlazení chlupatých mazlíčků si vyprávějí příběhy, které během svého života se zvířátky zažili. Díky tomu, že se Domov Březiny zapojil do projektu „Zvířecí návštěvy v zařízeních pro seniory“, financovaný Nadačním příspěvkem z veřejné sbírky Ježíškových vnoučat, mohou zvířecí kamarádi docházet k nám do Domova každý týden a potěšit naše seniory.

Canisterapie

Více fotografii ve Fotogalerii "Canisterapie 2022".