Dne 19. 6. 2024 navštívili naši senioři Zoologickou zahradu v Ostravě.

Už od rána bylo krásné slunečné počasí, a tak si naši senioři užívali krásy botaniky a zvířat v prostorách zdejší zoo.

K vidění zde byly zvířata z Afriky a Asie zejména lvi, leopardi, exotické ptactvo, pavilon s opicemi Makak. Naše seniory však zaujaly hospodářská zvířata jako jsou krávy, králíci, osli, prasata, kozy a spousta dalších. Naši senioři vzpomínali, jaká zvířata chovali doma a jaká péče o ně byla. Porovnávali jsme také dobu, ve které žili naši senioři a jak žijeme teď, protože se naše doba výrazně změnila.

Poté jsme se zastavili na přání našich seniorů do restaurace Alfrédo v Orlové, kde si každý senior vybral oběd a pití dle vlastního přání a chuti. Všem se dnešní výlet moc líbil, naši senioři byli plní dojmů a nabití pozitivní energii. 😊

ZOO O2 2024 11   ZOO O2 2024 1

Více fotografií naleznete ve Fotoglerii ,,ZOO O2 2024"

Ve středu 29. 5. 2024 proběhla na našem oddělení kulturní akce „kácení Máje“. Vzhledem k nejistému počasí, jsme se sešli v kulturní místnosti. Za doprovodu lidových písní proběhlo slavnostní kácení, se kterým nám s radostí pomohl pan Oldřich. Uživatelé si pochutnali na jablečném závinu a oblíbených grilovaných klobáskách, které nám připravila naše paní vedoucí. Po celou dobu uživatelé s aktivizačními pracovnicemi zpívali lidové písně, u kterých proběhlo i pár tanečků. Celou akci si uživatelé velice užili.

 

Mjka O3 5   Mjka O3 2

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Kácení májky O3 2024"

Dne 27. 5. 2024 oslavila naše uživatelka paní Květka krásných 70let. Na uspořádání této oslavy se podílela její rodina tím, že zajistila občerstvení pro uživatele, které si paní Hýžová přála mít na své oslavě. Uživatelé s klíčovou pracovnicí Markétkou zajistili drobné dary a kytici, které pani Hýžovou velice potěšily. Zazněly i oblíbené písně oslavenkyně. Celá oslava se nesla v přátelském duchu.

Oslava p Hov 1   Oslava p Hov 2

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Oslava narozenin p. Hýžové"

Dne 23. 5. 2024 jsme navštívili ZOO v Ostravě. Uživatelé obdivovali místní flóru, zejména Rododendrony a také areál Zoo, který prošel velkými úpravami. Větší část procházky nás doprovázel místní páv, který se nám několikrát pochlubil svým peřím. Cestou jsme si odpočinuli u stánků s občerstvením. Na zpáteční cestě si uživatelé zakoupili suvenýry. Počasí nám po celou dobu výletu přálo.

 

O3 ZOO 5   O3 ZOO 4

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,O3 ZOO 2024"

Po deštivém období se nám počasí umoudřilo. Dne 20. 5. 2024 jsme se s uživateli vydali na procházku do nedaleké hospůdky „Orlík“. Pánové si pochutnali na dobře vychlazeném pivě z tanku a dáma na kofole. Poseděli jsme venku na zahrádce a nálada byla výborná.

O dva týdny později jsme zavítali do rychvaldské restaurace „Pod Lípou“. Počasí nám opět přálo a posezení na terase bylo příjemné. Uživatelé měli chuť na pivo, birel a vídeňskou kávu. Neodolali ani výbornému bramboráku. Už teď se těší na příští návštěvu.

Orlk O3 1   Orlk O3 2

Naši senioři se s chutí zapojili do pečení a přípravy dezertů společně s naší nutriční terapeutkou Hankou a studentkou Klárkou, z vyšší zdravotnické školy Ostrava, obor nutriční terapeut.

Recepty pro přípravu dezertů a nápojů byly obohaceny o nutriční přípravek, který obsahuje velké množství bílkovin, sacharidů, tuků a vitamínů. Tyto výrobky jsou určeny pro uživatele, kteří mají nedostatečnou výživu a potřebují doplnit stravu o potřebné živiny. Nutriční přípravky se popíjejí během dne, nebo se dají přidat do pokrmů.

Naše tvoření začalo dne 22. 5. 2024 na O3 kde jsme připravily zdravé jablkové muffiny, vanilkový dezert s malinami a čokoládou a osvěžující vitamínový nápoj na odpolední kavárničku.

Poté jsme pokračovaly 24. 5. 2024 na O1, kde jsme připravili vanilkový dezert s horkým lesním ovocem, jahodový krém s banánem a osvěžující ledový čaj. Tyto dezerty byly vhodné pro uživatele s poruchou polykání. Ve spolupráci s aktivizačním pracovníkem byla provedena chuťová stimulace i pro tyto uživatele.

Naše tvoření bylo ukončeno na O2 dne 27. 5. 2024. Zde jsme připravily nepečený cheescake, jahodový krém s banánem a osvěžující ledový čaj na odpolední kavárničku.

Hotové výrobky uživatelům velmi chutnaly. Nás tvoření velmi bavilo a těšíme se na další podobné akce.

Nutriční terapeutka Hana Odstrčilová.

O3 8   O2 1

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Pečení s nutriční terapeutkou".

Dne 22.5 jsme s našimi seniory měli tematickou kavárnu. Připravili jsme si symbolické kácení májky s povídáním o této tradici. Samozřejmě nesmělo chybět bohaté občerstvení ke kávě a na závěr čerstvě usmažená vaječinka se špekem podávána na chlebu. S našimi seniory jsme si zpívali lidové písně na přání a také hrála reprodukovaná hudba. Bylo to příjemně strávené odpoledne, všichni byli spokojeni.

Celý kolektiv O2 děkuje rodině paní Ključikové za dodání domácích vajíček a špeku.

O2 vajeina 1   O2 vajeina 8

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,O2 vaječina"

Ve čtvrtek 16. 5. 2024 aktivizačí pracovnice se seniorkami O1 šly na procházku, kde jejich cílem byla pizzerie Alfredo. Nejprve, ale ještě navštívily obchody v nákupním centrum v Orlové, kde si prohlédly bytové doplňky a oblečení. Překvapila je pestrá nabídka zboží a moderní trendy. Po nákupech se vydaly k pizzerii Alfredo, kde si seniorky objednaly cappuccino a smetanový dortík s čerstvými jahodami.

        Alfredo1            Alfredo2

Více fotografii ve Fotagalerii "Pizzerie Alfredo 2024 - O1".

 

Dne 17. 5. 2024 jsme s našimi seniory zavítali do nejmladšího města ČR Havířova. Naše cesty vedly přímo na náměstí, kde se uskutečnily tradiční farmářské trhy. Senioři mohli vidět velké množství občerstvení v podobě domácích medů, sirupů, uzenin, pečiva, sýrů, ale i zahradních sazenic nebo rukodělných výrobků jako jsou korálky, dřevěné výrobky, pletené i ručně šité oblečení. Poté jsme se přesunuli do cukrárny. Senioři si pochutnali na kávě, zákusku nebo chlebíčku. Všem se tento dopolední výlet líbil.

trhy a cukrrna O2 6   trhy a cukrrna O2 3

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,O2 trhy".

Ve středu 15. 5. 2024 jsme využili krásné počasí a vyrazili se seniory z O1 do Ostravské zoologické zahrady. Někteří senioři byli v Zoo po dlouhých letech a obdivovali zde změny, úpravy a nové expozice zahrady. K osvěžení jsme si koupili vídeňskou kávu a nealkoholické pivo. Prošli jsme postupně expozice zvířat od vchodu Zoo až dolů k žirafám. Tato nádherná procházka všechny natolik unavila, že na zpáteční cestu jsme se rozhodli využit zoovláček.Výlet se všem moc líbil.

ZOO1  ZOO2

Více fotografií ve Fotogalerii "ZOO Ostrava 2024 - O1".