HLEDÁME PRACOVNÍKY DO PŘÍMÉ PÉČE

  • Nástup možný ihned. Nekvalifikované zaučíme. Informace podá paní Zlatuše Juričková, tel.: 596 541 238.

  

 

 

VINOBRANÍ - Domov pro seniory pozvánka zde, Domov se zvláštním režimem pozvánka zde.

 

 

 

ZAHRADNÍ GRILOVÁNÍ

Ke konci léta přijali uživatelé pozvání na zahradní grilování, které se v loňském roce setkalo s kladným ohlasem. I letos nám počasí přálo, nálada byla dobrá a jídlo, které jsme si společně připravili, nám chutnalo. Na přivítanou se podávala káva se zákuskem. Pak se někteří uživatelé aktivně zapojili do přípravy okurkového salátu a následného servírování. Společně se dochutilo mleté maso na karbanátky. Ke grilování nechybělo vychlazené pivo, někteří dali přednost vínu. Uživatelé měli možnost projít se po zahradě, kde nacházeli květiny, ovoce, zeleninu a vzpomínali, co sami doma pěstovali. Společnost jim dělala domácí zvířata pes Maxík, kocouři Mikeš, Fído a Monty. Závěr grilování patřil, ja je již na těchto akcích zvykem, společnému zpěvu lidových písní. Všem se akce moc líbila a měli přání, aby se toto setkání příští rok zopakovalo.

Zuzka g 9   Zuzka g 3

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Zahradní grilování".

 

 

 

OSLAVA NAROZENIN

Pan Hamrus připravil pro své spolubydlící oslavu svých 77. narozenin. Oslavu mu pomohla připravit dcera ve spolupráci s aktivizační pracovnicí Vlaďkou. Oslavenec obdržel dárky, které mu udělaly radost. Všichni zúčastněni si užili bohatého pohoštění a k dobré náladě přispělo společné zpívání oblíbených písní.

nar vZ 1   nar vZ 7

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,p. Hamrus".

 

 

 

 VÝLETY DO BLÍZKÉHO OKOLÍ

Díky teplému a slunnému počasí jsme dne 7. 9. 2018 se seniory z P2 navštívili pivnici, kde jsme  ochutnali zdejší piva. Další výlet se konal v pondělí 10. 9. 2018. Jeli jsme se podívat do Havířova na náměstí, kde jsme pro změnu ochutnali točenou zmrzlinu.

M2018 1   M2018 2   M2018 3

 

 

 

PODĚKOVÁNÍ ZŠ KARLA DVOŘÁČKA

Poslední prázdninový týden nás navštívily děti ze ZŠ Karla Dvořáčka. Pomohly nám s výmalbou spojovací chodby, kterou zkrášlily vzorem zahrady. Použily zde pestré barvy, které všechny zaujaly. Tímto děkujeme dětem a učitelkám za zkrášlení prostředí v domově.

monika 1   monika 2

monika 11   monika 3

   

 

 

PEČENÍ KOLÁČŮ NA NAROZENINOVÉ POSEZENÍ

Opět jsme se rozhodli uspořádat narozeninové posezení u příležitosti narozenin, které v 2. čtvrtletí letošního roku oslavili senioři na oddělení P1. Na narozeninové posezení si naši senioři společně upekli tvarohové koláče a pomohli s výzdobou venkovního atria. Celkem bylo 18 oslavenců, kterým přišel popřát ředitel domova. Všichni oslavenci dostali kytičku a narozeninový muffinek se zapálenou svíčku. S oslavenci jsme si všichni připili šumivým vínem. Atmosféra a nálada byla příjemná a všichni se dobře bavili a dokonce jsme si i společně zazpívali.

oslava2    oslava9

oslava13    oslava14

oslava25    oslava32

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii " Narozeninové posezení 2018"

 

 

GRILOVÁNÍ PÁRKŮ

Na přání uživatelů jsme ugrilovali párky, na které měli delší dobu chuť. Vzpomínali jak sami opékali a jakým stylem. Senioři, kteří nechtěli párek dostali výbornou vaječinu připravenou na ohni, ozdobenou pažitkou.

monika 5   monika 6

monika 7   monika 10

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Grilování párků".

 

 

 

ZPRACOVÁNÍ SEZONNÍHO OVOCE A ZELENINY

V letních měsících kdy dozrává ovoce azelenina si uživatelé s chutí napekli z čerstvých surovin, které jim přinesli rodinní příslušníci. Z jahod a meruněk si naplnili amolety, ze švestek si upekli bublaninu a z cukety slaný koláč. Také se pustili do pečení langošů. Výrobky se povedly a společně si na nich pak pochutnávali.

ovoce 8   ovoce 4

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Zpracování ovoce".

 

 

BLEŠÁK

Dne 2. - . 8. 2018 jsme pořádali v našem domově Blešák. Zapojili se naši senioři, zaměstnanci, ale i lidé z okolí a rodinní příslušníci našich seniorů. Tato akce měla obrovský úspěch a všechny ohromila svým rozmanitým sortimentem. Seniory zde upoutaly předměty, které vyvolaly vzpomínky na jejich dětství a mládí.

 

   blek 5   blek 1

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Blešák".

 

 

ODPOLEDNE V KYNOLOGICKÉ ORGANIZACI PETŘVALD

Dne 26. 7. 2018 jsme byli pozváni do Kynelogické organizace v Petřvaldě. Naši senioři strávili příjemné odpoledne ve společnosti pejsků a dětí z dětského tábora. Měli jsme možnost shlédnout výcvik a vystoupení cvičených psů. Také byly pro nás a děti připravené různé soutěže. Měli jsme možnost například vyzkoušet hod na překážku tenisovým míčkem. Strávili jsme zde příjemné odpoledne a už se těšíme na další akci.

cvik2     cvik1

cvik3     cvik4

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii "Kynologická organizace Petřvald"

 

 

PUSTEVNY

V úterý 24. 7. 2018 jsme se vypravili se seniory z P1 na výlet na Pustevny. Na Pustevnách jsme se prošli po okolí, osvěžili vychlazeným pitím v chatě Šumná a pak jsme si dali společný oběd v hotelu Tanečnica. Seniorům se na horách moc líbilo.

Pustevny1     Pustevny4

Pustevny2     Pustevny3

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii "Pustevny".

 

 

JUBILEUM

Paní Marta Urbancová oslavila v měsíci červenci své životní jubileum 94 let. Popřát jí pevné zdraví a spokojenost přišli nejen zaměstnanci P3, ale i ředitel domova Ing. Pavel Zelek.

urbancov 1   urbancov 2

 

 

 

CUKETOVÉ POCHOUTKY

V úterý 17. července 2018 si seniorky z P1 připravily cuketové pochoutky: cuketový perník a cuketové placičky. Nejdříve dvě velké cukety rozkrájely na půlky a vybraly semínka, oloupaly zelenou slupku a nastrouhaly. Jednu nastrouhanou cuketu použily do těsta cuketového perníku a z druhé cukety připravily těsto na cuketové placičky. Pak pekly dva cuketové perníky a nasmažily spoustu cuketových placiček. Upečený cuketový perník pomazaly ještě čokoládouvou polevou a posypaly kokosem. Společně si pak všichni na obou cuketových pochoutkách pochutnaly.

cukety1    cukety2

cukety3    cukety4

 

 

 

PLANETÁRIUM OSTRAVA

Ve středu 11. července 2018 navštívily seniorky z P1 Planetárium Ostrava. Planetárium Ostrava je součástí Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava. Navštěvníkům nabízí především audiovizuální pořady ve velkém kruhovém sále planetária, možnost pozorovat oblohu astronomickými dalekohledy a na vlastní oči spatřit planety, Měsíc, hvězdy, mlhoviny, a případně další objekty. Ve volně přístupných prostorách budovy planetária se nachází Experimentárium, které tvoří množství exponátů doplněných o informační panely. Většina exponátů je interaktivních a návštěvníci mohou díky nim hravým způsobem poznávat zajimavé přírodní jevy.

Naše seniorky si v planetáriu prohlédly vystavené exponáty a některé si i vyzkoušely. Také jim byla předvedena robotice Engie, která ovládá několik jazyků, umí počítat, sleduje okolí, a dokáže o sobě mluvit. V planetáriu si pak měly možnost ještě zakoupit suvenýry.

planetarium1   planetarium2

                         planetarium3

 

 

 

GRILOVÁNÍ V ATRIU DOMOVA

V úterý 10. července 2018 jsme se seniory z P1 společně grilovali. Na gril jsme koupili speciální grilovací párečky, které všem velmi chutnali. Taky jsme si společně zazpívali a příjemně poseděli na zahradě.

gril1    gril2

gril3    gril4

gril5    gril6

 

 

 

TERAKOTOVÁ ARMÁDA

Naši senioři navštívili dne 27. 6. 2018 Trojhalí Karolína v Ostravě, kde se konala výstava Terakotovy armády, která nám nabídla úžasný pohled do hrobky prvního čínského císaře          Čchin Š´-chuang-ti, sjednotitele Číny. Tato hrobka byla objevena v roce 1974 nedaleko města Xi´an, a v ní se nacházelo více než 8 tisíc terakotových soch s motivem vojáků či koní s dřevěnými povozy. Tato armáda se označuje jako ,,osmý div světa".  V interaktivní výstavě jsme se dozvěděli něco o životě prvního čínského císaře, historii Číny, zhlédli jsme film o Terakotově armádě a detailně si prohlédli propracované hliněné vojáky a koně v životní velikosti. Po absolvování výstavy jsme navštívili obchodní centrum Nová Karolína, kde jsme si pochutnali na dobré kávě a zákusku. Výlet se všem líbil, jelikož jsme se dozvěděli něco nového a viděli jsme co se jen tak nevidí.

vstava 1   vstava 2

 vstava 4   vstava 6

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Terakotová armáda".

 

 

 

KINO O

Dne 27. 6. 2018 jsme na přání našich seniorů navštívili Orlovské kino O, kde jsme shlédli film ,,Tátova Volha". Senioři porovnávali a hodnotili kvalitu tehdejšího a dnešního vybavení kiny a možnosti výběru filmů. Film se nám líbil, ale překvapil nás jeho neukončený závěr.

kino o 1   kino o 2

 

 

 

 

DOMOVSKÝ JARMARK

V pátek 22. června 2018 se uskutečnil v areálu Domova ,,Tradiční Domovský jarmark". Pro jeho návštěvníky byl připraven kulturní program, občerstvení a prodej tradičních výrobků. Mezi hosty, kteří na jarmark zavítali, byl starosta města Petřvald Ing. Jiří Lukša, senioři z Domova Vesna Orlová a Domova Jistoty Bohumín s doprovodem. V neposlední řadě jsme také přivítali příbuzné a známé našich seniorů, kteří přišli, aby společně strávili příjemné odpoledne. K tanci a poslechu nám hrála oblíbená skupina DuoWox. Přítomni měli možnost zazpívat si společně s domovským souborem Březiňanka lidové písně, se kterými soubor vystoupil. Jako další bod programu se představili členové kynologického klubu z Petřvaldu. Belgický ovčák se svým psovodem předvedli ukázky poslušnosti a návštěvníci měli také možnost pohladit si labradorského retrívra Dara, který pravidelně dochází v doprovodu své ,,paničky" do domova v rámci canesterapie. Mezi tradiční atrakce našeho jarmarku neodmyslitelně patří jízda koňským povozem kočírovaným panem Gráfem, čehož se hojně využívalo. Účastníci si také mohli vystřílet překvapení ze vzduchové pistole nebo vytočit drobnou pozornost na kole štěstí. Jako ,,třešničku na dortu" jsme všichni vnímali vystoupení tanečního souboru Kmit z Orlové. Děti si připravili několik ukázek ze svého repertoáru, se kterými úspěšně vystupují na různých soutěžích. Jejich maminky se představily v humorném tanečním vystoupení, u kterého jsme se všichni zasmáli. Každý návštěvník jarmarku si mohl nakoupit v prodejních stáncích, kde byla bohatá nabídka tradičních výrobků nejen od našich uživatelů, ale iprodejců z blízkého okolí. Měli možnost se občerstvit pivem nebo pochutnat si na grilovaných klobáskách nebo párcích. Tímto děkujeme městu Petřvald za zapůjčení prodejních stánků, které svým vzhledem přispěly k té správné atmosféře jarmarku. Zakoupit si mohli frgálr, koláče, domácí ovocnou buchtu, bramboráky, marcipán, kuřecí řízečky. I přes nepříliš příznivé počasí byla návštěvnost opět vysoká. Všichni jsme se dobře bavili. Další větší společenská akce nás čeká v září, kdy připravujeme tradiční Vinobraní. Do té doby však senioři nebudou zahálet a svůj volný čas věnují výletům do blízkého okolí.

jarmark 15   jarmark 27

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Jarmark 2018".

 

 

 

VYSTOUPENÍ SOUBORU SNĚŽENKA

Dne 18. 6. 2018 přišel našim seniorkám zazpívat pěvecký soubor Sněženka ze základní školy Karla Dvořáčka v Orlové. Soubor představil písničky, se kterými vystupuje na pěveckých soutěžích a pak si společně se seniory, na jejich přání, zazpívali lidové písně. Vystoupení se všem velice líbilo. Tímto děkujeme nejen souboru Sněženka, ale i paní učitelce Karle Macurové, za příjemně strávené dopoledne.

snenky 1   snenky 2

snenky 3   snenky 4

 snenky 5

 

 

 

 

NÁVŠTĚVA KINA

Kino CineStar v Ostravě má již delší dobu v nabídce promítání pro seniory. Tuto akci naši senioři rádi využívají a pravidelně kino navštěvují. Shlédli již filmy Po strništi bos, Špunti na vodě, Psí poslání, trilogii Zahradnictví a 15. 6. 2018 shlédli film Tátova Volha. Všechny zmíněné filmy se líbily a zanechaly u našichseniorů hluboký dojem.

 

 

 

OSLAVA ŽIVOTNÍHO JUBILEA

Paní Věra Szemíková oslavila v měsíci červnu své životní jubileum 92 let. Popřát pevné zdraví a životní optimismus, kterým paní Szemíková oplývá, přišli nejen zaměstnanci P3, ale i ředitel domova Ing. Pavel Zelek.

emkov 2   emkov

 

 

 

 

VÝROBKY NA JARMARK

V našem domově proběhne 22. června Tradiční domovský jarmark. Všichni uživatelé se na tuto akci velice těší a rádi se pustili do výroby výrobků, které si pak budou moci návštěvníci jarmarku zakoupit. Pletli a háčkovali, pepkli medové perníčky a kukísy, vyráběli ozdobné sáčky a keramiku. Soubor Březiňanka pod vedením Vlaďky Zembolové se připravoval na své pěvecké vystoupení.

j1 8   j1 20

 

   j1 14

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Výrobky na jarmark".

 

 

 

TA NAŠE PÍSNIČKA ČESKÁ 

Dne 15. 6. 2018 nás navštívili hudebníci z Olomouce a pro naše seniory si připravili pestré pásmo písní za doprovodu akordeonu a kytary. Senioři se k hudebníkům přidali, někteří si společně zazpívali a nekteří je pobrukovali do rytmu. Spokojenost byla znát na všech, kteří se akce zúčastnili.

 t1   t2

 

 

 

 

OCHUTNÁVÁME CIZÍ KUCHYNĚ

Personál přišel s nápadem ugrilovat hamburgery pro naše seniory. Aktivizační pracovnice Markéta zjistila, že u seniorů je o takovouto akci velký zájem, proto dne 7. 6. 2018 byla pro seniory připravena ochutnávka amerických hamburgerů. Dopoledne senioři spolu s Markétou nakrájeli potřebnou zeleninu, housky, ochutili maso a připravili dresing. V odpoledních hodinách se všichni sešli pod pergolou a společně ugrilovali a ochutnali americkou pochoutku.

h3   h4

 

h1   h2

h5   h6

 

  

VAŘENÍ OVOCNÝCH DŽEMŮ

Naši senioři si připoměněli dobu, kdy se ovoce kupovalo na trzích nebo pěstovalo na zahrádkách. Z ovoce byli zvyklí vařit domácí džemy, marmelády a kompoty. Proto uvítali, když měli možnost uvařit ovocný džem z meruněk a třešní. Ovoce společně nakrájeli, rozmixovali, vařili a plnili do sklenic. Hotový džem si nakonec namazali na chleba a pochutnali si na něm. Zhodnotili, že chutná stejně, jak z dob jejich mládí.

dzem1    dzem2

dzem3    dzem4

dzem5    dzem6

Více fotografií naleznete ve FOTOGALERII "Vaření ovocných džemů".

 

 

 

VÝLETY DO BLÍZKÉHO OKOLÍ

Naši senioři se vydali za krásami kulturních památek, nacházejících se v blízkém okolí. Po fyzicky náročných prohlídkách, které zvládli na výbornou, se následně odměnili občerstvením v podobě kávy, piva nebo zmrzlinového poháru. Zavítali jsme do kantýny dolu Michal, kavárny na náměstí v Karviné a restaurace Golfového klubu Šilheřovice. Počasí nám přálo a z výletů máme spoustu nezapomenutelných zážitků.

 

Důl Michal

Důl Michal byl černouhelným hlubinným dolem a po ukončení těžby zůstal zachován komplex povrchových budov z let 1912 - 1915. Nejstarší historie dolu Michal je datována od roku 1842. Po ukončení provozu v roce 1993 bylo záměrem památkové péče zachovat celý areál v jeho původní podobě tak, jako by lidé, kteří zde pracovali, právě včera odešli a zanechali vše na místě. A právě takto upravený areál vyvolal u našich seniorů vzpomínky na doby, kdy oni sami na šachtách pracovali.

michal   michal2

 

michal4   michal3

michal5

 

Zámek v Karviné

Senioři si v průběhu prohlídky zámeckých interiérů, jejichž posledními majiteli byli Larisch-Mönnichové, prohlédli klasicistní výzdobu stěn a stropů, nebo cenný knižní fond bývalé zámecké knihovny Solca. V jednotlivých místnostech nazývaných podle jejich hlavní charakteristiky (Hudební salon, Růžový salonek, Orientální salonek,...) obdivovali především bohatě zdobené lustry, nádherný vídeňský a míšeňský porcelán nebo dobový nábytek. Mnohým seniorům se tak vynořily vzpomínky na své dětství, které prožili právě v Karviné.

karvin2   karvin

 

karvin3

 

Zámeček Šilheřovice a přilehlé golfové hřiště

Senioři si prohlédli okolí zámku, jehož historie se datuje od konce 18. století, kdy rod Eichendorffů nechal tento zámek postavit a od roku 1844 do roku 1945 bylo panství v majetku rodiny Rotschildů. Poté se prošli přilehlým anglickým parkem, ve kterém se nacházejí vzácné dřeviny z celého světa. Tento rozsáhlý park se nachází v bezprostřední blízkosti golfového hřiště, které je svou rozlohou 98 hektarů jedno z nejrozsáhlejších golfových hřišť v ČR. U golfového hřiště senioři obdivovali jeho precizní úpravu.

ilheovice2   ilheovice3

ilheovice

 

 

 

 

KÁCENÍ MÁJE

Tradiční kácení máje se uskutečnilo ve středu 30. 5. 2018. Májku skáceli společně s panem ředitelem i naši senioři a láhev slivovice, která na ni byla připevněna, se rozlévala mezi zúčastněné. Senioři si pochutnali na buchtě s kávou, čepovalo se pivečko a jako vždy při kácení se smažila vaječina. Svítilo krásně sluníčko, k poslechu nám hrála kapela Akorďanka a všichni se dobře bavili.

kcen 18 47   kcen 18 23

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,, Kácení máje 2018".

 

 

 

JEDEME V TOM SPOLEČNĚ

Součástí této akce bylo vyhodnocení výsledků III. ročníku projektu ,,Jedeme v tom společně", kterého se letos za náš domov zúčastnilo 20 seniorů, pod vedením ergoterapeutky Kateřiny Bohunovské. Všichni účastníci byli odměněni diplomy, perníkovými medailemi a drobnými dárečky a tři nejlepší získali dárkové balíčky.

jedeme18 8   jedeme18 13

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Jedeme v tom společně 2018".

 

 

 

OSLAVA 50. VÝROČÍ KLUBU DŮCHODCŮ

1. 6. 2018 přijali naši senioři pozvání Klubu důchodců na Březinách, který slavil 50. výročí svého založení. Akce se uskutečnila v kulturním domě Petřvald, kde bylo připraveno chutné občerstvení a bohatý kulturní program: vystoupení Havířovských babek, folklorního souboru ze Strumieně a promítání filmu p. Kochana ,,Historie města Petřvald". Seniorům se na této akci velmi líbilo a tímto Klubu důchodců děkujeme za pozvání.

kd18 4   kd18 5

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Klub důchodců 2018".

 

 

 

DEN S KOZIČKAMA

Dne 29. 5. 2018 nás navštívila naše canisterapeutka, která přivezla překvapení v podobě malých 14-ti denních koziček. Vyprávěla nám o jejich chovu, stravě, historii.... Senioři kozičky hned pojemnovali - Matěj, Alžbětka... Kozičky při mazlení v náruči usínaly abyl to zážitek, na který jen tak nezapomeneme. 

can 2018 2   can 2018 5

can 2018 7   can 2018 1

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Den s kozičkama".

 

 

 

ZOO

Dne 28. 5. 2018 jsme se jeli s našimi seniory z P2 podívat do ostravské ZOO. Shlédli jsme nové výběhy, zvířata, posilnili jsme se ve zdejších stáncích s občerstvením, ale hlavně jsme si užili krásný slunečný den.

zoo18 9    zoo18 7

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,ZOO P2".

 

 

 

OSLAVA ŽIVOTNÍHO JUBILEA

Paní Marie Janáková oslavila krásné životní jubileum 90 let. Pracovníci domova, včetně pana ředitele ji popřáli mnoho zdraví, štěstí, elánu a pohody do dalších let.

Jankov

 

 

 

MINIUNI OSTRAVA

V úterý 29. května 2018 senioři z P1 byli na výletě v MINIUNI v Ostravě. MINIUNI je svět miniatur, kde najdeme významné stavby z celého světa. Seniorům se výlet velmi líbil.

miniuni1   miniuni4

miniuni2   miniuni3

               miniuni5                            miniuni6

 

 

 

NÁMĚSTÍ V KARVINÉ

V pátek 25. května 2018 měli senioři z P1 možnost podívat na náměstí v Karviné, jak se změnilo od dob, kdy tam byli naposledy. Měli možnost si náměstí projít a prohlédnout. Po prohlídce si vybrali zahradní posezení přímo na náměstí, kde si objednali dobře vychlazený nápoj.

Karvina   Karvin3

Karvina2   Karvina1

 

 

 

CUKRÁRNA MAGNOLIE V ORLOVÉ

Ve středu 23. května 2018 jsme zajeli společně ze seniory z P1 do cukrárny Magnolie v Orlové, kde jsme si všichni pochutnali na výborných zákuscích a kávě.

Magnolie   Magnolie2

                                                                Magnolie1

 

 

 

NÁKUP ZAHRADNICKÝCH POTŘEB

V pátek 18. května 2018 jsme byli společně se seniory z P1 nakoupit zahradnické potřeby na zahradničení. Navštívili jsme pro tento účel OBI a GLOBUS v Havířově. Po nákupu jsme si poseděli u ovocného poháru.

                                       Globus1

              Globus2    Globus3

 

 

 

DEN MATEK

Dne 17. 5. 2018 nás navštívily děti z MŠ v Petřvaldě. Připravily si pro naše seniorky pěvecké a taneční vystoupení ke dni matek. Děti pro seniorky vyrobily drobné dárečky, které jim po představení předaly. Seniorkám vystoupení udělalo velkou radost.

DM 3   DM 4

DM 1   DM 2

 

 

 

TURNAJ V KUŽELKÁCH

V pátek 11. května 2018 jsme uspořádali na pavilonu P1 turnaj v ruských kuželkách. Seniory hra velmi zaujala, výborně se u ní pobavili a pomáhali si navzájem. Na závěr hry byly vyhodnoceny výsledky a tři nejlepší hráči vyhráli potravinové balíčky.

kuzelky16    kuzelky9

kuzelky17              kuzelky18              kuzelky19

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii "Turnaj v kuželkách".

 

 

 

KULTURNĚ ZÁBAVNÝ PROGRAM

Dne 2. 5. 2018 opět přijali pozvání k nám do domova sólisté Slezského divadla v Opavě, tentokrát s kulturně zábavným pořadem ,,Žena - nejen jedná báseň aneb život není náhoda", který hlouběji nahlížel na lásku a hledal její pravou podobu. Hlavní roli ženy ztvárnila sólistka opery a operety v Opavě Zdenka Mervová a roli neznámého básníka ztvárnil básník a písničkář Oldřich Kolovrata. Recitovaná poezie byla provázána muzikálovými písněmi, tím se vytvořil milostný příběh této dvojice. Po skončení pořadu zazněly z úst mnoha našich seniorů jen slova chvály.

au1 5   au1 1

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Kulturně zábavný program".

 

 

 

STAVĚNÍ MÁJE

 Dne 25. dubna se v domově uskutečnilo stavění máje. Tradice, která se dodržuje každý rok, byla tentokrát poctěna vzácnou návštěvou. Domov Březiny navštívila vládní delegace v čele s premiérem Andrejem Babišem a hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem. Delegace si nejprve prohlédla domov a poté jim byly ředitelem domova představeny vizuály s připravovaným projektem transformace Domova Březiny. Poté se politici aktivně podíleli na stavění májky. Nejprve premiér na korunu připevnil láhev slivovice a poté byla májka slavnostně vztyčena. Na rozloučenou naši senioři předali panu premiérovi dárek v podobě svých výrobků. Dárkem byly rovněž obdařeny paní ministrině Klára Dostálová a Jaroslava Němcová. Počasí nám přálo, občerstvení chutnalo, živá hudba hrála a my jsme se dobře bavili. Na tuto akci budeme určitě dlouho a rádi vzpomínat.

M 19   M 4

M 21   M 33

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,MÁJKA 2018".

 

 

 

OSLAVA ŽIVOTNÍHO JUBILEA

Během své návštěvy v domově premiér a hejtman pogratulovali paní Žofii Ploticové, která oslavila 1. května krásné životní jubileum 104 let. Dne 2. května navštívili paní Ploticovou zástupci města Petřvaldu, starosta Jiří Lukša a místostarosta Petr Dvořáček, aby i oni spolu s ředitelem domova Pavlem Zelkem popřáli oslavenkyní do dalších let hlavně hodně zdraví a osobní pohody.

P 8   P 6

P 18   P 3

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,, P. Ploticová".

 

 

 

ZKRÁŠLUJEME SI ZAHRADU

Příprava na jaro probíhá v plném proudu. S našimi seniory jsme natírali zábradlí, přesazovali květiny, omývali stoly a lavice, zametali a vytrhali plevel z našich záhonků. Za teplého počasí pravidelně senioři z P2 stolují pod venkovní pergolou, kde si vychutnávají své jídlo. Říkají, že venku lépe chutná.

A 7   A 10

A 8   A 9

A 15   A 17

 

 

 

 

NÁKUP OBLEČENÍ

 S nadcházející jarní sezonou si naši senioři potřebovali doplnit šatník, proto vyrazili na nákupy do Orlové. Nákupy se vydařily, a všichni si koupili to, co potřebovali. Po náročných nákupech se zastavili do cukrárny Magnolie, kde si pochutnali na zákusku a pivě.

A 4   A 5

                                      A 6

 

 

 

 

OSLAVA NAROZENIN

Paní Jaworková oslavila krásné životní jubileum 91 let. Oslavu ji pomohla připravit aktivizační pracovnice Vlaďka. Oslavenkyni byla předána kytice a drobné dárky. Své narozeniny oslavila ve společnosti spolubydlících, personálu a pozvání přijal také pan ředitel. Všichni zúčastněni si užili bohatého pohoštění a k dobré náladě přispělo společné zpívání oblíbených písní.

A 1  A 2

 

                                    A 3  

 

 

 

 

PŘÍPRAVA NA STAVĚNÍ MÁJE

V našem domově proběhne 25. dubna společenská akce STAVĚNÍ MÁJE. Všichni uživatelé se na tuto akci velice těší a rádi se zapojili do její přípravy. Bylo potřeba upravit venkovní prostory a tohoto úkolu se s chutí zhostili naši muži. Ženám bylo přenecháno zdobení Májky. Jelikož krásně svítilo sluníčko, uživatele i zaměstnance tato činnost těšila o to více. Doufáme, že pěkné počasí nám vydrží i na stavění Máje.

18m 7   18m 10

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Příprava na stavění máje". 

 

 

 

NÁKUP V ZAHRADNICKÝCH POTŘEBÁCH

Ve středu 18. dubna 2018 naše seniorky jely na nákup do zahradnických potřeb v Petřvaldě. Koupily zde sazenice jahod, trvalek a semínka bylinek, které zasadí na zahrádku za budovou P1. Po nákupu si ještě šly sednout do místní cukrárny k Blahutům, kde si objednaly zákusek s kávou.

zahrada1    zahrada2

 

 

 

HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR

Dne 13. 4. 2018 jsme jeli na výlet do HASIČSKÉHO ZÁCHRANNÉHO SBORU v Orlové na den otevřených dveří. Tato exkurze nás velice zajímala, protože když je někde požár tak vidíme pouze přijíždějící auto, ale nikoliv veškeré vybavení a skvěle odvedenou práci všech záchranářů. Shlédli jsme vybavení všech hasičských aut, pracovní oblečení hasičů, prošli jsme nově zrekonstruovanou budovu, kde mají hasiči posilovnu, kulturní místnost, kanceláře a spoustu dalších místností. Vyzkoušeli jsme si váhu celkové výstroje i s dýchacím přístrojem a přilbou. Dozvěděli jsme se, jak mohou v dýmu hledat osoby a to pomocí tepelného čidla na přístroji, ukázali nám větrák na foukání dýmu, pustili nám zkušební poplach k výjezdu a také nám ukázali, jak se sjíždí na tyči k požáru. Celková rekonstrukce nás mile překvapila, budova byla krásně opravena. Senior, který vše bedlivě sledoval, v mládí pracoval jako hasič a vyprávěl nám, jak to bylo kdysi. Jakými jezdili auty, jakou měli výbavu...

hasici 5   hasici 4

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Hasiči".

 

 

 JARNÍ ÚKLID ZAHRADY

Ve čtvrtek 12. 4. 2018 jsme na pavilonu P1 společně provedli jarní úklid zahrady za budovou P1. Hrabalo se listí, sbírali větve, zametl chodník, umylo se zahradní posezení, okopali záhonky a zasadili nové květiny a angrešty.  Po tomto úklidu všichni přivítali malé občerstvení čaje s bábovkou.

jarniuklid1  jarniuklid2

jarniuklid3  jarniuklid4

jarniuklid5  jarniuklid6

 

 

 

VETERINÁRNÍ OŠETŘENÍ ZAKRSLÉHO KRÁLÍKA

Ve středu 11. dubna 2018 naši senioři z P1 doprovodili zakrslého králíka na preventivní veterinátní vyšetření. Poté si společně zašli sednout do restaurace Alfrédo v Orlové, kde si každý objednal občerstvení dle své chuti.

veterina1   veterina2

veterina3   veterina4

 

 

 

VÝLET ZA MARLENKOU

Dne 11. 4. 2018 jsme se jeli s našimi seniory z P2 podívat do Frýdku Místku na výrobu Marlenky. Dozvěděli jsme se původ i základní ingredience Marlenky. Jak vzniká, jaké jsou v ní přísady, shlédli jsme celou výrobu a ochutnali spoustu výborných produktů. K ochutnávce jsme dostali kávu, která pochází z Arménie, stejně jako zakladatel a majitel Marlenky, pan Gevorg Avetisjan. Medové dorty Marlenka nesou jméno podle dcery majitele.

marlenka3   marlenka

marlenka1   marlenka2

 

 

 

 NAROZENINOVÉ SETKÁNÍ

V úterý 10. dubna 2018 proběhlo setkání u příležitosti narozenin, které v 1. čtvrtletí letošního roku oslavili senioři na pavilonu P1. Společně jsme slavnostně vyzdobili kulturní místnosti, připravili občerstvení, upekli a ozdobili mini dortíčky, které dostali oslavenci se zapálenou svíčkou. Při této příležitosti, přišel pan ředitel oslavencům popřát a předal jim kytičku. Poté otevřel šampus, kterým jsme si připili na zdraví. Také bylo připravené malé pohoštění. Naši senioři měli možnost si popovídat, zavzpomínat, zazpívat a zatancovat. Toto setkání proběhlo ve velmi příjemné atmosféře. Oslava se všem velmi líbila.

narozen1     narozen2

narozen3     narozen4

  Více fotografií naleznete ve FOTOGALERII " Narozeninové setkání".

 

 

HRA BINGO

V pátek 6. dubna 2018 si senioři na P1 zahráli společenskou hru Bingo. Při hře se soustředili na vytočená čísla, které postupně vyškrtali ze své karty. Výherce Binga vyhrál potravinový balíček. Hra všechny velmi bavila a už se těší až si zase zahrají.

                       bingo1                      bingo2

bingo3    bingo4

 

 

 

VELIKONOČNÍ KAVÁRNA

Ve dnech 28. a 29. března 2018 se konala v domově Velikonoční kavárna, na které jsme si společně připomněli velikonoční svátky, tradice a přivítali jaro. Nechybělo bohaté občerstvení s voňavým beránkem a křehkým cukrovím na stole. K poslechu a tanci hrál varhaník z kapely Akorďanka. Oba dva dny jsme se všichni moc dobře bavili.

velik1    velik2

velik4   velik3

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii "Velikonoční kavárna 2018"

 

 

 

PEČENÍ VELIKONOČNÍHO BERÁNKA

Pečení beránka je tradice spojená s velikonočními svátky. Naše seniorky se s chutí pustily do práce. Jedny míchaly těsto, druhé šlehaly sníh a další vymazaly formu. Vše jim šlo pěkně od ruky. Podařilo se upéct celkem 5 beránků. Nejhezčího beránka pak předaly na Velikonoční kavárně panu řediteli. Při této příležitosti zavzpomínaly na dobu, kdy pekly beránky samy doma, jaké zvolily techniky, druhy těsta, jeké formy používaly a kdy se měl podle tradice správně upéct.

vel2018 3   vel2018 5

vel2018 7   vel2018 2

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Pečení beránka".

 

 

 

VELIKONOČNÍ BOHOSLUŽBA V KOSTELE

Velikonoce patří mezi nejvýznamnější křesťanské svátky, kdy si připomínáme ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista. U této příležitosti se konají bohoslužby a naši senioři si přáli zúčastnit se mše konané na Velikonoční neděli v Petřvaldském kostele. V našem zařízení se pravidelně konají páteční bohoslužby, kdy přichází pan farář k nám do domova, ale u tak významného křesťanského svátku se senioři vypravili na mši do kostela. Zde se jim dostalo vřelého přivítání od pana faráře včetně pomoci ostatních věřících, kteří jim byli nápomocni při doprovodu do kostela. Bohoslužba se všem líbila a přispěla tak k sváteční náladě.

vel2018 4   vel2018 8

vel2018 10

 

 

 

OSLAVA NAROZENIN

Oslavit společně své narozeniny se rozhodly paní Šimáková, která oslavila životní jubileum 70 let, paní Heczková 73 let a paní Ševečková 94 let. Oslavu a pohoštění jim pomohla připravit aktivizační pracovnice Vlaďka. Oslavenkyním byly předány kytičky a drobné dárky. Své narozeniny oslavily ve společnosti spolubydlících, personálu a pozvání přijal také pan ředitel. Všichni zúčastněni si užili bohatého pohoštění a k dobré náladě přispělo společné zpívání oblibených písní.

a1 15   a1 8

a1 10      a1 16

 

   a1 7   a1 9

 

 

 

MISSIS SENIOR

Dne 22. 3. 2018 jsme se v odpoledních hodinách zúčastnili soutěže Missis senior, kterou pořádal Domov Helios v Havířově. Tématem letošní miss byla ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA. Naše seniorka paní Macková se zúčastnila různých vědomostních disciplín a porotu okouzlila svým šarmem a smyslem pro humor. Porota ji ohodnotila vysokým počtem bodů a paní Macková se umístila na krásném 1. místě. Atmosféra byla soutěživá a doprovod a diváci fandili bouřlivým potleskem. Tímto děkujeme Heliosu za pozvání a velmi příjemně strávené odpoledne.

h1 1   h1 2

 

h1 3

 

 

 

JUBILEUM

10. 3. 2018 oslavila naše seniorka z P2 paní Helena Genčurová krásných 80 let. S kyticí ji přišel popřát náš pan ředitel Ing. Pavel Zelek, místostarosta Petřvaldu pan Ing. Petr Dvořáček a paní Ivana Tomková. Paní Genčurovou mile překvapili a popřáli ji další krásná léta.

gen

 

 

 

VELIKONOČNÍ VÝSTAVKA S PRODEJEM

Dne 22. 3. 2018 se konala velikonoční výstavka s prodejem, na které byly nádherné výrobky a dekorace vytvořené zaměstnanci a seniory z našeho domova. Shédli jsme různé techniky, inspirovali se a zakoupili krásné výrobky. K prodeji byli velikonoční zajíčci z provázku nebo látky, keramika, ošatky a látkové panenky, bižuterie a spousta jiných krásných výrobků. 

a1 3   a1 2

a1 1   a1 6

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Velikonoční výstavka".

 

 

AQUACENTRUM BOHUMÍN

Dne 14. 3. 2018 jsme se vydali se seniory na bazén do Bohumína. Nechali jsme se namasírovat, zaplavali jsme si, shlédli jak se jezdí na tobogánu a prošli jsme se do venkovního bazénu, kde to bylo moc zajímavé. Hlavně jsme se krásně zrelaxovali a užili si příjemné odpoledne. Moc se nám tam líbilo a senioři byli nadšení. Už se těšíme na další společný výlet. 

bazen 4   bazen 1

bazen 2   bazen 3

 

 

VELIKONOČNÍ KAVÁRNA

Ve dnech 28. a 29. března se v domově uskuteční velikonoční kavárna. Pozvání pro Domov pro seniory zde a pro Domov se zvláštním režimem zde.

 

 

OSLAVA MDŽ

Ve čtvrtek 8. března zavítali k nám do domova zástupci města Petřvaldu, aby popřáli našim ženám k jejich svátku, Mezinárodnímu dni žen. S přáním pevného zdraví a spokojenosti se připojil i ředitel domova Ing. Pavel Zelek. Starosta Ing. Jiří Lukša a místostarosta Ing. Petr Dvořáček pak předali ženám krásný žlutý tulipán a připravili pro ně malé překvapení v podobě pěveckého vystoupení studentky Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, slečny Karolíny Levkové, kterou na klavír doprovázela paní profesorka Mgr. Regína Bednaříková. Tato milá návštěva udělala našim ženám velkou radost a krásná kytička je potěšila.

md 18 3   md 18 1

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,MDŽ 2018".

 

 

MASOPUST 2018

Masopust je třídenní lidový svátek. Slavil se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40 denní půst před Velikonocemi. Hlavní masopustní zábava začínala o "Masopustní neděli". Vyvrcholením masopustu bylo úterý. Toho dne procházely vesnicemi průvody maškar, hrála masopustní divadelní představení. Masky byly všude pohoštěny. V úterý 27. února 2018 jsme si v našem domově připoměněli tuto tradici a uspořádali jsme pro uživatele pavilonu P1 masopustní posezení s pohoštěním. O veselou atmosféru se také postaraly maškary.

masopust   masopust2

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii "Masopust 2018".

 

 

TRADIČNÍ DOMOVSKÝ PLES

Tradiční domovský ples pro seniory se konal jako minulý rok ve dvou dnech a to ve středu 21. 2. 2018 a ve čtvrtek 22. 2. 2018. K poslechu a tanci nám hrála živá hudba Duo Vox - pan Kubátko a slečna Letochová. Účast byla veliká, společně jsme ochutnali výborné občerstvení v podobě koláčů, zákusků, koblih, šátečků, řízků, kávy, piva.... Zlatým hřebem plesu byla bohatá tombola, která byla připravena z darů štědrých sponzorů, kterým tímto děkujeme.

Tento ples má rok od roku větší úspěch a společně se na něj vždy moc těšíme.

ples 18 1   ples 18 26

ples 18 20   ples 18 8

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Ples 2018".

 

 

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

V neděli 18. 2. 2018 senioři společně s pracovníky navštívili divadlo Jiřího Myrona v Ostravě. Shlédli strhující hudební drama Edith a Marlene. Příběh pojednával o životech dvou velkých osobností 20. století - drobná Edith Piaf si podmanila Paříž, božské Marlene Dietrich se sklaněl Hollywood. Jedna dokázala svět uhranout svým herectvím, druhá dojmout nádherným zpěvem. Inscenace Janusze Klimszy se právem stala jedním z hitů posledních sezón. Hana Fialová získala za svůj mimořádný výkon v roli Edith Piaf Cenu Thálie 2014. 

Divadelní představení se všem velice líbilo. Herecké a především pěvecké výkony obou protagonistek v nás zanechaly hluboký kulturní zážitek, na který budeme dlouho a rádi vzpomínat.

a6   a7

 

 

 

VALENTÝNSKÁ KAVÁRNIČKA

Naše seniorky si společně s aktivizační pracovnicí Vlaďkou připravily valentýnskou kavárničku. Upekly výbornou buchtu, připravily valentýnskou výzdobu a společně pak strávily příjemné odpoledne s romantickou hudbou, zpěvem, občerstvením a vzpomínáním na své lásky a partnery. Vlaďka si připravila krátké povídání o Svatém Valentýnu, patronu všech zamilovaných, kde vysvětlila původ a vznik oslav tohoto svátku.

a1   a2

a3   a4   a5

 

 

 

HRAVÉ STÁŘÍ

8. února zavítali mezi naše seniory zástupci Studentského klubu dobrovolníků DC ADRA Havířov, kteří se představili v programu Hravé stáří. Během vystoupení si studenti připravili hravé scénky ze známých českých filmů a úkolem seniorů bylo hádat film, ze kterého je ukázka. Neméně zábavné bylo odhalování tváří známých českých herců. Senioři si vedli velmi dobře, poznávali ukázky filmů a problém jim ani nečinilo poznat známou osobnost. K dobré náladě přispělo společné zpívání známých písní a závěrečná diskotéka, do které se s radostí všichni zapojili. Naši senioři strávili příjemné dopoledne a ocenili úsilí mladých studentů, že dokázali připravit zábavný program určený starší generaci.

hs8   hs4

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,, Hravé stáří".

 

 

 PLES DOMOVA VESNA

Naši senioři přijali pozvání na Ovocný ples pořádaný Domovem Vesna v Orlové, dne 8. února. Pro všechny přítomné byl připraven bohatý kulturní program a chutné občerstvení. Na plese jsme se dobře bavili. Paní Poledníková se zúčastnila soutěže, kde poznávala podle chuti a hmatu ovoce. Následovala tradiční tombola, při níž jsme s napětím očekávali tažená čísla. Úspěch se dostavil v podobě výher tří cen. Součástí plesu byl i tanec, při kterém jsme své taneční schopnosti předvedli na parketu. Na plese se nám moc líbilo a tímto děkujeme Domovu Vesna za pozvání.

p2   p4

  Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Ples Vesna". 

 

 

VELIKONOČNÍ PRODEJ - pozvánka

 

 

POZVÁNÍ NA KVĚTINOVÝ PLES

Ve dnech 21. 2. a 22. 2. 2018 se koná v našem domově KVĚTINOVÝ PLES. Pozvánka pro Domov pro pro seniory zde a pro Domov se zvláštním režimem zde. Všichni jste srdečně zváni.

 

 

 SVĚT TECHNIKY OSTRAVA

Dne 19. 1. 2018 jsme se jeli s našimi seniory z P1 a P2 podívat na SVĚT TECHNIKY V OSTRAVĚ VÍTKOVICÍCH. Někteří naši senioři v Ostravě vyrůstali, takže i cestu na určené místo jsme vnímali jako zajímavost, a to díky jejich vyprávění. Svět techniky byl velmi zajímavý. Vyzkoušeli jsme si různé objevy, vynálezy, moderní vybavení, a objevili spoustu dalšího, co naši senioři ani nevěděli, že existuje. Jsme rádi za nové poznatky a vysvětlení zajímavých věcí. Už se moc těšíme na další společný výlet.

o3   o7

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Svět techniky".

 

 

OSLAVA NAROZENIN

Paní Kaletová oslavila krásné životní jubileum 94 let. Oslavu ji pomohla připravit aktivizační pracovnice Vlaďka. Oslavenkyni byla předána kytice a drobné dárky. Své narozeniny oslavila ve společnosti spolubydlících, personálu a pozvání přijal také pan ředitel. Všichni zúčastněni si užili bohatého pohoštění a k dobré náladě přispělo společné zpívání oblíbených písní.

na7   na1

na3   na5

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Oslava paní Kaletová".

 

 

PREZIDENTSKÉ VOLBY

Možnost volit prezidenta republiky využili i naši senioři. Volební komise navštívila náš domov v pátek 12. 1. 2018 po 14. hodině a zájem našich seniorů o volby byl velký. Na tuto událost se senioři zodpovědně připravovali, vedly se o kandidátech vášnivé diskuze, aby u voleb měli zcela jasno. Na tuto událost se pěkně oblékli a volební komisi s napětím očekávali.

 DSC07617

 

 

TŘÍKRÁLOVÁ KAVÁRNA

V novém roce jsme se sešli na Tříkrálové kavárničce. Zavítali mezi nás Tři králové, kteří nám popřáli zdraví, štěstí v novém roce a společně jsme si zazpívali nejen tříkrálovou koledu. Vládla příjemná atmosféra, senioři si pochutnali na dobré buchtě, kávě a popíjelo se víno.

tk4   tk8

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Tříkrálová kavárna".

 

 

VEDENÍ DOMOVA BŘEZINY PŘEJE VŠEM DO NOVÉHO ROKU HODNĚ ŠTĚSTÍ, ZDRAVÍ A OSOBNÍ SPOKOJENOSTI

 

 

SILVESTROVSKÁ KAVÁRNA

29. 12. 2017 jsme se všichni opět sešli na Silvestrovské kavárně. Ředitel domova popřál našim seniorům do nového roku vše dobré, hlavně hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. Společně jsme si připili šampaňským a pochutnali si na chlebíčcích a vánočním cukroví.

s1   s3a

s4a   s6a

 

 

 VÁNOČNÍ KAVÁRNA

V pátek 22. 12. 2017 jsme se všichni sešli na Vánoční kavárně, kde ředitel domova popřál všem příjemné a klidné prožití vánočních svátků. Kavárna se nesla v duchu zpívání koled, ochutnávání vánočního cukroví, popíjení vaječného koňaku a prskání prskavek. Vládla zde příjemná vánoční atmosféra.

Všichni se sejdeme opět za týden na Silvestrovské kavárně.

  vanoce7      vanoce8

  vanoce9      vanoce10

  vanoce6      vanoce5

 

 

JEŽÍŠKOVY VNOUČATA

V letošním roce jsme se zapojili do krásného projektu "Ježíškovy vnoučata", který je pod záštitou radia Český rozhlas. Ježíškova vnoučata jsou jednotlivci a rodiny, kteří plní vánoční přání osamělým lidem v domovech pro seniory. Ježíškova vnoučata vznikla na podzim roku 2016. Během loňkých vánoc se skupině dobrovolníků, nadšenců a přátel podařilo splnit zhruba 600 vánočních přání. Od knih přes předplatné časopisů, uzeniny, boty až po zážitková přání.

Tito úžasní lidé nás letos oslovili a splnili přání také našim seniorům. Obdarovaní senioři měli velkou radost ze všech dárků. Velmi je potěšilo, že je někdo obdaroval a že na ně někdo myslí. Byli velmi spokojeni a věříme, že si letos prožijí krásné vánoční svátky. Všem dárcům, jejich rodinám a organizátorům projektu naši senioři děkují a přejí jim krásné prožití vánoc.

                           vanoce1            vanoce4

  vnoce2      vanoce3

 Více fotografií naleznete ve Fotogaleri "Ježíškova vnoučata"

 

 

VÁNOČNÍ DÁRKY OD STUDENTŮ DAKOL ORLOVÁ

I v dnešní době se najdou lidé, kteří myslí na naše seniory a snaží se jim zpříjemnit vánoční svátky a rozveselit je. V úterý 19. 12. 2017 naše seniory navštívili studenti oboru Zahradnické práce (Střední odborné učiliště Dakol) se svou skvělou paní učitelkou, která již druhým rokem vše zkoordinovala. Za našetřené penízky z vánočních trhů studenti nakoupili dárky a přišli je předat našim seniorům. Ti měli neskutečnou radost z dárků a z návštěvy studentů, vedle kterých jako by omládli. Touto cestou studentům a jejich paní učitelce děkujeme a těšíme se na další jejich návštěvu.

Dakol3  Dakol4

Dakol2  Dakol5

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii "Dárky studentů z Dakolu"

 

 

ADVENTNÍ KONCERT

Dne 15. 12. 2017 se v Domově Březiny uskutečnil Adventní koncert. Pozvání přijali sólisté Slezského divadla v Opavě a v jejich podání zazněly písně zaměřené na dobu významných církevních svátků - advent a vánoce. Koncert byl provázen mluveným slovem o autorech, hudebních dílech, dané sváteční době a také byly recitovány básně.

Koncert se všem moc líbil, dle vyjádření našich seniorů, byl to nevšední kulturní zážitek.

a1   a6

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Adventní koncert".

 

 

ADVENTNÍ KAVÁRNA

Na adventní kavárně, která se uskutečnila dne 6. 12. 2017 jsme společně zapálili 1. svíci na adventním věnci. Pro naše seniory bylo přichystáno pohoštění v podobě čokoládové buchty, kávy a také se ochutnával výborný svařáček. Poslech koled a pěkná vánoční výzdoba navodila příjemnou atmosféru. V rámci této kavárny proběhla beseda s ředitelem, na které ředitel zhodnotil uplynulý rok, informoval seniory o dění v domově, změnách, které nastanou po novém roce, a také byly zodpovězeny dotazy, které senioři měli. 

DSC00009   DSC00003

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Adventní kavárna".

 

 

PEČENÍ CUKROVÍ

Od začátku listopadu se senoři z P1, P2 a P3 připravují na vánoce. Zdobí si své pokoje, oddělení. Pečeme a zdobíme vánoční cukroví - vanilkové rohlíčky, medové perníčky, rumové koule, linecké cukroví a spousta dalších. Tyto přípravy jsou v plném proudu a všichni se moc těšíme na štědrovečerní čas. Posloucháme koledy a užíváme si pohody, která je na všech odděleních.

         cukrov 1

         cukrov2

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii "Pečení cukroví".

 

VÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ SOUBORU PÍSKLATA

Ve čtvrtek 14. 12. 2017 jsme měli možnost si poslechnout vánoční vystoupení souboru Písklata, která si pro nás připravila vánoční pásmo krásných písní.

       pisklata1

 pisklata3     pisklata2

 

 

NAROZENINOVÁ OSLAVA

Dne 12. 12. 2017 jsme na pavilonu P1 připravili pro naše seniory narozeninovou oslavu. Tento den s námi oslavila své životní jubileum paní Drahomíra Macková. Také jsme si společně připoměli letošní životní jubilea všech naších seniorů na pavilonu P1, kterým jsme darovali voňavou levandulovou panenkou. Všichni jsme si pak společně pochutnali na výborném zákusku, společně si zazpívali a zatancovali.

nar5     nar6

nar7     nar8

 

 

NÁVŠTĚVA MIKULÁŠE

V úterý 5. 12. 2017 na oddělení P1 proběhlo malé odpolední posezení s kávou a výbornou Marlenkou, kterou pro nás upekla naše pečovatelka paní Milena. Přišel nás také navštívit Mikuláš s andílkem a čertem, se kterými jsme si společně zazpívali vánoční koledy.

m2 1   m4

m1

m3

 

 

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMKU

Dne 1. 12. 2017 jsme se všichni sešli, abychom společně rozsvítili vánoční stromeček a zazpívali si vánoční koledy. Navodili jsme si příjemnou vánoční atmosféru a přispělo k tomu i počasí venku, krásně nám nasněžilo. V domově jsme tímto zahájili adventní čas.

S6   S44

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Rozsvícení vánočního stromku".

 

 

VÁNOČNÍ VÝZDOBA

Uživatelé se zapojili do výroby vánoční výzdoby. Za poslechu vánočních koled zdobili stromečky a vyráběli adventní věnce. Z výsledku své práce měli radost a společně pak strávili odpoledne u kávy, kde si zazpívali koledy a pochutnali na něčem dobrém.

V1   v66

v100   v122

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Vánoční výzdoba".

 

 

osv11

 

 

VÁNOČNÍ AKCE V DOMOVĚ - POZVÁNKA ZDE

 

SVATOMARTINSKÁ ZÁBAVA

Ve dnech 8. 11. 2017 a 9. 11. 2017 se konala v našem domově Svatomartinská zábava, kde k poslechu a tanci hrála hudební skupina Trio seniores. Během obou dnů bylo možno shlédnout taneční vystoupení našich uživatelů v doprovodu aktivizačních pracovnic. Připravené bylo bohaté občerstvení, kde nechyběla husí paštika a dobré vínečko.

v1   v2

v3   v4

v5   v6

v7   v8

 

 

SLEZSKÁ TVORBA

Dne 13. 11. 2017 jsme se jeli podívat se sniory z P2 do Opavy - Slezská tvorba, kde jsme mohli nahlédnout jak se vyrábí vánoční baňky. Provedli nás celým průběhem výroby. Začali jsme od skleněných trubic, jak se žhaví a tvarují, poté už začali baňky nafukovat podle velikosti nebo tvarovat do různých forem. Dále jsme viděli jak se vyfoukané baňky stříbří a jaký je rozdíl když se nastříbří a když ne. V další místnosti seděly malířky, které malovaly různé motivy a vzory a dokončovaly výrobek. Nakonec se baňky zabalí a putují za zákazníkem. Také jsme měli možnost si nabarvit skleněnou baňku a poté si ji odkoupit. Celý tento proces nás zaujal a ohromil, kolik je s 1 baňkou práce a kolika lidem musí projít mezi prsty.

t1   t4

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Slezská tvorba".

 

 

TURNAJ V TICHÝCH KUŽELKÁCH

Na oddělení P2 se pořádal turnaj v tichých kuželkách, který se konal od 7. 8 - 21. 9. 2017, a to každý čtvrtek. Zapojit se mohli všichni senioři. Ostatní, kteří nechtěli hrát nám bouřlivě fandili. Sečetli jsme body a vyhodnocení se konalo na kavárničce 1. 11. 2017. Hodnotili jsme první 4 místa, které byly oceněny diplomem a bohatým balíčkem. Všichni jsme se bavili, jelikož posezení ve společnosti ostatních seniorů bylo příjemné. 

 

2a   3a

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Kuželky P2".

 

 

TURNAJ V KUŽELKÁCH - STŘEDISKO LUNA

Dne 25. 10. 2017 jsme se zúčastnili turnaje v kuželkách ve středisku LUNA v Havířově. Pěkně nás přivítali a pohostili ovocným čajem a skvělou jablečnou buchtou, která nám všem moc chutnala. Atmosféra byla sice soutěživá, ale všichni jsme se cítili příjemně. Umístli jsme se na krásném 6. místě.

ku3   ku7

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Kuželky Luna".

 

 

ORLOVSKÉ MÚZY

Dne 18. října 2017 jsme se zúčastnili festivalu Orlovské Múzy pořádaném v kulturním domě v Orlové. Uživatelé si s aktivizačními pracovníky připravili taneční vystoupení. Pilně se připravovali a sklidili úsoěch. Vystoupení dalších sociálních služeb se nám velmi líbilo. Všichni jsme se výborně bavili.

m2   m3

m4                  m5

m6   m1

 

 

FELINOTERAPIE

Dne 17. 10. 2017 nás navštívili noví členové canisterapie a to italský chrtík a kočička jménem Mikeš. Terapie s kočičkou, tzv. felinoterapie se nám velice osvědčila a to především u seniorů upoutaných na lůžku. Podstatou této terapie je sebeuvědomění. Forma terapie může být pasívní - již pouhá přítomnost kočky pozitivně působí při odbourávání pocitu samoty, nebo forma interaktívní. Účinkem felinoterapie je zklidnění seniora, navození pocitu bezpečí, společnost, pohlazení, vnímání empatie zvířete... Naši senioři kladně reagovali a moc se těší na další návštěvu.

f8     f15

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Felinoterapie, canisterapie".

 

 

SVATOMARTINSKÁ ZÁBAVA

Ve dnech 8. - 9. 11. 2017 se bude konat v Domově Březiny  ,,Svatomartinská zábava". Pro Domov pro seniory - pozvánka zde  a pro Domov se zvláštním režimem - pozvánka zde.

 

 

BESKYDSKÝ PIVOVÁREK

Senioři z pavilonu P2 dne 9. 10. 2017 navštívili Beskydský pivovárek u Ostravice. Vybrali si z nabídky ovocných, černých a světlých piv a degustovali nejen pivo, ale i různé sýry. Velice nás zaujalo krásné posezení doplněné dřevěnými dekoracemi. Všimli jsme si také krásné podzimní krajiny a obzvlášť v horách vypadala krásně. Cestou zpět jsme hodnotili podzimní barvy a krásné počasí, které nám vyšlo.

piv1   piv4

piv2   piv6

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Beskydský pivovárek".

 

 

OSLAVA NAROZENIN

Paní Krenželoková oslavila krásné životní jubileum 85 let. Oslavu ji pomohla připravit rodina, ve spolupráci s aktivizační pracovnicí Vlaďkou. Oslavenkyni byla předána kytice a drobné dárky. Své narozeniny oslavila ve společnosti spolubydlících a rodiny, pozvání také přijal ředitel domova. Všichni zúčastněni si užili bohatého pohoštění a k dobré náladě přispělo společné zpívání oblíbených písní.

 nar1   nar2

 nar3   nar4

 

 

PODZIMNÍ TVOŘENÍ

Naši senioři na podzim nezahálejí a chmurné počasí venku si zpříjemňují pestrou podzimní výzdobou. Rádi se zapojili do výzdoby oddělení a se zaměstnanci vytvořili krásné výrobky, kterými si zvelebili své bydlení.

tv3   tv4

   tv2      tv5

tv1

 

NÁRODNÍ PAMÁTNÍK II. SVĚTOVÉ VÁLKY V HRABYNI

Dne 14. října 2017 se naši senioři zúčastnili akce ke Dni seniorů ve Slezském zemském muzeu - Národním památníku II. světové války v Hrabyni. Vyslechli si přednášku s názvem (NE) bezpečný věk, kterou přednášel por. Bc. René Černohorský z Policie ČR, prohlídli si expozice z dob války a přečetli spoustu zajímavých informací.

hr1   hr2

hr3   hr4

hr5   hr6

 

 

POZVÁNÍ NA TÝDEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ - zde

 

TRADIČNÍ VINOBRANÍ

V úterý 19. září a ve středu 20. září 2017 vytvořilo na tradičním Vinobraní v Domově Březiny skvělou atmosféru Trio Seniores. Muzikanti ,,již v letech" hráli a zpívali jako junáci a svou radostí ,,nakazili" všechny účastníky vinobraní. Naši senioři zpívali, tančili, hodovali a bavili se jako zamlada. K příjemnému průběhu vinobraní přispělo krátké vyprávění o víně, vystoupení domovského pěveckého souboru Březiňanka a rovněž příjemná obsluha pracovníků domova. Pro tuto příležitost si někteří pracovníci oblékli kroje šité v domově a dvě pracovnice si dokonce zapůjčily tradiční český kroj.

vino1   vino2

vino3   vino4

vino5   vino6

vino7   vino8

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Tradiční vinobraní 2017"

 

 

VINOBRANÍ VESNA

Ve čtvrtek 14. září 2017 přijali naši senioři pozvání na Vinobraní v Domově Vesna v Orlové. Bylo pro ně připraveno bohaté občerstvení a pestrý program, ochutnávka burčáku, zpěv s živou hudbou a možnost tance. Naši senioři využili i nabídky zúčastnit se turnaje v kuželkách. Na Vinobraní se všem líbilo a dobře se bavili. Tímto děkujeme Domovu Vesna za milé pozvání.

vesna1   vesna2

vesna3   vesna5

 

 

NÁVŠTĚVA KINA

Senioři využívají možnost navštívit multikino CineStar v Ostravě, které pravidelně jednou měsíčně promítá v dopoledních hodinách film pro seniory. Mohli tak shlédnout českou komedii Špunti na vodě a 8. září se promítal dojemný příběh Psí poslání.

   kino1

 

 

ORLOVÁ VŠEM GENERACÍM - KORÁLKY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

Dne 10. 9. 2017 jsme se zúčastnili akce Orlová všem generacím. Podívali jsme se na bohatý program, kde jsme shlédli pěvecké vystoupení s doprovodem kytary, mažoretky, kouzelníka, klauna, TK Kmit....v mezičase hrála skupina Duo Classic, která zaujala svým výběrem písní a zpěvem. Velmi se nám líbil stánek, který jsme mohli využít k prezentaci našeho domova. Těšíme se na další pořádanou akci.

k3   k6

 Více fotografií naleznete ve fotogalerii ,,Korálky 2017".

 

 

OCHUTNÁVKA BRAMBORÁČKŮ

 Dne 6. 9. 2017 se konala akce na pavilonu P2 - OCHUTNÁVKA BRAMBORÁČKŮ. Uživatelé si dopoledne vše připravili, oloupali a nastrouhali brambory, přidali různé koření, naloupali cibuli, česnek...Poté jsme všechno nasmažili, upekli a odpoledne jsme ochutnávali jak se vše povedlo. Uživatelé hodnotili nejlepší bramborák, jelikož jsme měli více druhů. Připravili jsme bramboráky se špekem, s uzeninou, s cuketou, se zelím, pečené v troubě, s česnekem a také variantu na sladko s cukrem. Vítěz bohužel nebyl žádný, jelikož všem chutnaly všechny druhy. Uživatelé poseděli ve společnosti ostatních a byli na sebe hrdí, co všechno zvládli. Do této akce se zapojili téměř všichni uživatelé a personál. Ti, co s nemohli přidat, hodnotili alespoň ochutnávku. Všichni se těšíme na další pořádanou akci.

b2   b14

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Bramboráky P2".

 

 

ZOO OSTRAVA

Senioři měli přání podívat se do ZOO Ostrava. Dne 24. 8. 2017 se výlet uskutečnil a uživatelé zde strávili příjemný den ke všeobecné spokojenosti. Počasí jim přálo k procházce i posezení. Uživatelé byli překvapeni jakou změnou zoologická zahrada prošla od doby kdy ji navštívili naposledy.

IMG 20170824 094423   IMG 20170824 100508

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,ZOO Ostrava - senioři"

 

 

KAVÁRNA HAVÍŘOV

Dne 23. 8. 2017 navštívili naši senioři kavárnu v Havířově. U kávy a zákusku strávili příjemné dopoledne.

IMG 20170823 101257      IMG 20170823 101326

 

 

 

RYBÍ DŮM

Dne 22. 8. 2017 jsme navštívili Rybí dům v Chotěbuzi. Povšimli jsme si nevšední architektury, restaurace, možnosti rybaření, ale nejvíce nás zaujaly obří akvária, ve kterých se prohánějí sladkovodní ryby z našich řek a rybníků. V přízemí Rybího domu je umístěno 5 obřích akvárií se sladkovodními rybami a malá akvária s méně známými druhy akvarijních rybek. Moc se nám zde líbilo a budeme se těšit na další návštěvu.

ryba1   ryba4

 Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,Rybí dům"

 

 

OPÉKÁNÍ PÁRKŮ

Dne 16. 8. 2017 se konala akce ,,opékání párků" druhý ročník. Počasí bylo teplé a slunečné, proto se akce konala pod venkovní pergolou. Účastnili se uživatlé pavilonu P2 a jejich rodinní příslušníci. Po celé dopoledne se linula pohodová a skvělá nálada. Tímto bychom chtěli veřejně poděkovat všem, kteří se akce účastnili - kuchyni za skvělé klobásky s medvědím česnekem, kolektivu P2 za přípravu pohoštění a obsluhu, a především rodinám: dceři p. Kopečné za spolupráci a synovi p. Lošákové za ochotu, spolupráci a pomoc s úklidem.

3   8

Více fotografií naleznete ve Fotogalerii ,,opékání párků P2"

 

 

POZVÁNÍ NA VINOBRANÍ

Srdečně Vás zveme na tradiční Vinobraní, které se bude konat 19. září 2017 pro Domov se zvláštním režimem (pozvánka zde) a 20. září 2017 Domov pro seniory (pozvánka zde).

vino                  vino2

 

 

ZOO OLOMOUC

Ve středu 9. srpna 2017 podnikli naši senioři celodenní výlet do ZOO Olomouc. Jelikož je ZOO velmi rozsáhlé rozhodli se využít projížďky safari vláčkem, který je zavezl i do expozic, které nejsou pro pěší volně přístupné. Velmi se jim líbila expozice dravých ptáků, kde si mohli pohladit Výra. Po prohlídce ZOO se ještě zastavili na oběd do restaurace na kraji Olomouce. S výletem byli všichni moc spokojeni.

DSC06979    DSC06986

DSC06993                      DSC06983

 

 

ODPOLEDNÍ POSEZENÍ V DOMOVĚ

V úterý 8. srpna 2017 jsme společně na P1 strávili krásné letní odpoledne v zahradním atriu, kde jsme zpívali v doprovodu kytary. Všichni jsme si také pochutnali na rybízovém koláči s kávou a výborných grilovaných klobáskách.

DSC06969    DSC06966

DSC06955    DSC06956

 

 

VEŘEJNÁ ZAKÁZKA - zpracování projektové dokumentace včetně autorského dozoru na rekonstrukci pavilonů P1 a P3a

Výzva a další dokumenty:

 

 

MUZEUM TATRA V KOPŘIVNICI

Dne 25. 7. 2017 jsme navštívili muzeum Tatra v Kopřivnici. Město proslavil Emil Zátopek, ale také nejucelenější sbírka automobilů značky Tatra. Prohlédli jsme si přes šedesát osobních i nákladních automobilů ze všech etap výroby. Sbírku automobilů doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity, které naše uživatele zaujaly. Říkali, že na tento výlet budou ještě dlouho vzpomínat. Někteří to pojali jako reminiscenční setkání, jelikož v Tatře už byli jako děti.

tatra6   tatra1

 tatra9

 Více fotografií naleznete ve fotogalerii ,,Tatra Kopřivnice"

 

 

  PŘEDSTAVENÍ CVIČENÝCH PSŮ

Ve čtvrtek 20. 7. 2017 nás v domově navštívil vedoucí petřvaldské Základní kynologické organizace pan Petr Semanco s belgickým ovčákem Endym a německým dlouhosrstým ovčákem  Bakem. Se psem Endym nám předvedl uchvatné ukázky jeho výcviku poslušnosti a obrany. Se psem Bakem nám ukázal jeho užasné dovednosti při dogfrisbee neboli chytání házecího talíře ve vzduchu.

DSC06769    DSC06767

DSC06784    DSC06823

 DSC06793    DSC06810

 

 

VÝLET NA PUSTEVNY

Ve středu 12. července 2017 podnikla skupina šesti uživatelů a tří aktivizačních pracovníků celodenní výlet automobilem na Pustevny. Přestože cesta trvala hodinu a půl jedním směrem, uživatelé jízdu autem zvládli dobře. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Horní Bečvě na dobrý oběd v penzionu Staré časy. I když byla tato turistická akce pro uživatele poněkud fyzicky náročnější, nikdo nelitoval, protože ,,sluníčko nám svítilo a nám se to líbilo"

pust4   pust3

pust1   pust2

 pust5   pust6

pust8   pust9

 

 

NÁVŠTĚVA PARKU

Dne 29. 6. 2017 navštívili senioři park v Karviné. Po příjemné procházce, návštěvě obory si senioři pochutnali na kávě a zákusku na venkovní zahrádce.

vlad1 1   vlad1 2                                                       

         vlad1 3

 

 

DOMOVSKÝ JARMARK

Ve středu 21. června 2017 proběhl v odpoledních hodinách v areálu Domova Březiny tradiční Domovský jarmark. Letošní ročník byl vyjímečný bohatým kulturním programem, návštěvou mnoha rodinných příslušníků našich uživatelů a ideálním počasím.

Svou přítomností nás poctili starosta města Petřvald Ing. Jiří Lukša a starosta města Orlové Ing. Tomáš Kuča. Rádi jsme přivítali návštěvníky z DOZP Benjamín Petřvald, Domova Vesna Orlová, Domova seniorů Pohoda Orlová a Nového domova Karviná.

Po celou dobu nás těšili krásným zpěvem pan Kubátko a slečna Letochová - DuoWox z Dětmarovic. Velice milé bylo pěvecké vystoupení Březiňanky - našeho domácího pěveckého souboru. Několik členů občanského sdružení SOUL z Rychvaldu předvedlo své bubenické umění a příslušník PČR pan Štěrba předvedl úžasné schopnosti čtyř služebních ovčáků Malinois.

Každý návštěvník jarmarku si mohl vybrat z bohaté nabídky několika prodejních stánků, občerstvit se dobrým pivem a klobáskami, zastřílet si ze vzduchovky na střelnici, projet se v koňské bryčce nebo se potěšit pohledem na živé ovečky a housátka.

jar1   jar2

jar3   jar4

jar5   jar6

jar7   jar8

jar9     jar11

 Více fotografií z jarmarku naleznete ve FOTOGRAFIE " Domovský jarmark 2017".

 

POHÁDKA ZA KOLO

Dne 19. 6. 2017 měli možnost naši senioři shlédnout v Domově Březiny divadelní představení ,,POHÁDKA ZA KOLO", které si připravili děti ZŠ Havířov - Bludovice Frýdecká, pobočka Občanská Dolní Datyně. Představení bylo moc pěkně připravené a někteří uživatelé byli velmi dojati. Dětem tímto děkujeme za jejich vystoupení.

div3   div1

div6   div5

div2   div4

 

JUBILEUM

Dne 8. června 2017 oslavila naše seniorka paní Vlasta Stiskalová krásných 90 let. Pracovníci domova, včetně pana ředitele popřáli paní Vlastě mnoho zdraví, elánu a pohody do dalších let.

stiskalova

 

PŘÍPRAVA NA JARMARK

Blíží se tradiční Domovský Jarmark a naši uživatelé a zaměstnanci jsou v plném proudu s přípravami. Nyní se věnují například pečení a zdobení medových perníčků, které se budou na akci nabízet.

peceni3 2   peceni3 3

                                   peceni3 1

 

KÁCENÍ MÁJE

Ve středu 31. 5. 2017 proběhla u nás v domově společenská skce kácení Máje. Společnými silami jsme skáceli Májku a pan ředitel naléval uživatelům Hanáckou bylinku, která byla celý měsíc zavěšená na Májce. Zároveň jsme smažili vaječinu, na které si všichni moc pochutnali.

majka3  majka4

majka2 1   majka2 2

majka6   majka5

 

VÝLET DO ZOO

V úterý 30. 5. 2017 navštívili naši senioři ZOO Ostava. Společně prošli expozice a výběhy zvířat. Velmi se jim líbilo ve výběhu malých koz a kůzlátek. Na závěr výletu se projeli vláčkem.

zoo2    zoo3

zoo4    zoo1

 

NAŠE ZAHRÁDKA

Na přání uživatelů jsme se pustili do zahradničení. Máme k dispozici foliovník na rajčata a venkovní záhonek, ve kterém zkoušíme sadit mrkev, hrášek, ředkvičky, okurky, dýně, ... Máme i bylinkový záhon, kde jsme zasadili pažitku, mátu, meduňku, tymián a šalvěj. Uživatelé mají radost, když se nám daří a vidí výsledek. Chodí okopávat a zalévat sazeničky i bylinky. Více fotografií naleznete ve fotogalerii ,,zahrádka".

zahr1     zahr2

 

VÝLET DO KARVINSKÉHO PARKU

Dne 18. 5. 2017 jsme se byli s uživateli pavilonu P2 podívat v karvinském parku. Prošli jsme se po krásné stezce, kde jsme potkali lesní i domácí zvěř, pozorovali stromy, ptáky i krásně rozkvetlý medvědí česnek. Počasí bylo slunečné a výlet měl úspěch.

mon1   mon2

mon3   mon4

 

 

VÝLET NA PIVKO

Ve čtvrtek 11. 5. 2017 senioři z pavilonu P1 navštívili restauraci Urban v Prostřední Suché. Díky pěknému počasí využili zahradní posezení a občerstvili se čepovaným pivem, které všem moc chutnalo.

pav2 1   pav2 2

 

 

DEN MATEK

Ve dnech 10. 5. 2017 a 17. 5. 2017 ku příležitosti dne matek přišly našim seniorkám zazpívat děti ze základní školy Karla Dvořáčka v Orlové. Vystoupení dětí udělalo všem přítomným seniorkám velikou radost.

web    WEB2

 

 

STAVĚNÍ MÁJE

Dne 3. května 2017 se konalo v našem domově Stavění Máje. Pozvání přijala mládežnická skupina Melodik z Krajského střediska volného času Juventus Karviná, která uživatelům zahrála k poslechu i tanci. Bylo připravené bohaté občerstvení. Dne 31. května 2017 proběhne Kácení Máje, tímto jste všichni srdečně zváni.

   maj2     maj1

 

Součástí posezení bylo vyhodnocení výsledků II. ročníku projektu ,,Jedeme v tom společně aneb jedeme do Paříže", kterého se zúčastnil desetičlenný tým našich uživatelů, kteří pod vedením ergoterapeutky Kateřiny Bohunovské ujeli na minirotopedech 1180km. Do Paříže sice nedojeli, ale není důležité zvítězit nýbrž zúčastnit se a všichni soutěžící mají naše uznání. Účastníci byli odměněni malými dárečky a tři nejlepší získali i medaili a diplom.

pariz1  pariz2

                                                    pariz3

 

 

103. NAROZENINY PANÍ ŽOFIE PLOTICOVÉ

Dne 1. května 2017 oslavila naše uživatelka, paní Žofie Ploticová úctyhodných 103 let. Ve čtvrtek 27. dubna 2017 přijeli paní Ploticové popřát k narozeninám zástupci Moravskoslezského kraje v čele s náměstkem hejtmana panem Jiřím Navrátilem a zástupci města Petřvaldu v čele s panem starostou Ing. Jiřím Lukšou. Oslavenkyni přejeme pevné zdraví, spoustu pohody, spokojenosti a radosti ze života.

  G4A9981    G4A9993

 Více fotografií z oslavy naleznete ve Fotogalerii ,,103. narozeniny paní Žofie Ploticové".

 

POZVÁNÍ NA DEN MATEK - pozvánka pro Domov pro seniory - zde, pro Domov se zvláštním režimem - zde

 

VELIKONOČNÍ KAVÁRNA

Velikonoční kavárna pro uživatele a rodinné příslušníky se uskutečnila 12. - 13. 4 . 2017.              K poslechu nám hrála harmonikářka paní Mrázková a uživatelé spolu s ní zpívali známé lidové písně. Bylo připraveno bohaté občerstvení v podobě velikonočního beránka, aspiku a kávy.

velikonoce 3   velikonoce 5

 Více fotografií můžete shlédnout ve Fotogalerii ,,Velikonoční kavárna"

 

VÝLETY

V úterý 11. 4. 2017 podnikli naši uživatelé výlet na tradiční velikonoční výstavu se soutěží o nejkrásnější kraslici v Orlové. Zde měli možnost shlédnout a také si zakoupit velikonoční kraslice, karabáče, ozdoby, dárky, ubrusy, prostírání, věnce a jiné velikonoční dekorace.

DSC06213   DSC06217

DSC06226

 

V pondělí 10. 4. 2017 naši uživatelé navštívili velikonoční jarmark na Alšově náměstí v Ostravě Porubě, kde přispěli svými výrobky na velikonoční strom. Společně si také prošli velikonoční stánky a navštívili místní kavárničku.

DSC06201    DSC06206

DSC06208

 

VELIKONOČNÍ SOUTĚŽ

Dne 5. - 6. 4. 2017 se byli někteří uživatelé podívat na výstavu o nejhezčího beránka v Těšínském muzeu v Petřvaldě, kde byl vystaven i beránek Domova Březiny. Uživatelé si mimo jiné vyzkoušeli vyzdobit kraslice slámou a papírem a hlasovali o nejhezčího beránka. Soutěže se účastnila veřejnost, školy a školky z Petřvaldu a okolí. 13. 4. 2017 se konalo vyhodnocení soutěže. Soutěžní beránci vyrobeni našimi uživateli obsadili 1. místo. Tato akce měla velký úspěch a uživatelé se těší na další spolupráci.

vystava   vystava 3   vystava 4

 Více fotografií můžete shlédnout ve Fotogalerii ,,Muzeum Těšínska"

 

VELIKONOČNÍ BERÁNCI...

Seniorky z oddělení P1 a P2 se zapojily do velikonoční soutěže o nejhezčího beránka, kterou vyhlásilo Technické muzeum v Petřvaldě. Výrobky jsou v muzeu vystaveny a návštěvníci je mohou hodnotit až do 13. dubna 2017. Při výrobě beránků měly seniorky možnost inspirovat se živým beránkem a ovečkou, kteří jsou v naší domovské zahradě. Jsou to malá jehňátka, která se sama nedokážou napít a proto potřebují pomoc člověka. Přítomnost jehňátek v našem domově je velkým zpestřením pro všechny uživatele a hlavně tak trošku i balzámem na duši.

                        ber1   

                     ber3   ber2

 Více fotografií můžete shlédnout ve fotogalerii (Máme rádi zvířata).

 

BAVÍME SE A TVOŘÍME...

Senioři a seniorky nezahálejí a velmi rádi tvoří, vyrábí a zpříjemňují si jarní dny v našem domově. S vervou se zapojili do výzdoby oddělení a spolu se zaměstnanci pletou, háčkují a připravují krásné výrobky, kterými zvelebují své bydlení.

vyr2      vyr5

Každou středu si uživatelky dopoledne upečou buchtu podle přání, na které si pak odpoledne u kávy pochutnají a za doprovodu kytary si společně zazpívají.

pec1   pec3

 Více fotografíí můžete shlédnou ve fotogalerii ,,Vyrábíme a baví nás to"

 

MISSIS SENIOR 2017

Dne 23. března 2017 se v Domově seniorů Havířov, středisko Helios,  konal 8. ročník soutěže MISSIS SENIOR 2017. Celá soutěž byla připravena s tématikou seriálu Nemocnice na kraji města. Domov Březiny v letošním roce reprezentovala paní Uršula Božková, která si přípravy na soutěžní discipíny a samotnou soutěž velmi užila.

  mis3 2       mis1

 mis3 1    mis4

 

TURNAJ V ČLOVĚČE NEZLOB SE

V únoru 2017 probíhal v domově turnaj ve ,,člobrdu" a dne 8. března bylo vyhlášení výsledků. Bližší info zde.

 clobrd1   clobrd2

 

MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN

Ve středu 8. března 2017 v dopoledních hodinách jsme společně se seniorkami oslavili Mezinárodní den žen. Seniorkám přišel popřát náš ředitel Ing. Pavel Zelek a také starosta města Petřvald Ing. Jiří Lukša společně s místostarostou Ing. Petrem Dvořáčkem. Nádherné vystoupení si připravily děti z mateřské školky v Petřvaldě. Po svém vystoupení předaly děti všem ženám krásný žlutý tulupán.

mdz1   mdz2

 Více foto ke shlédnutí ve FOTOGALERII (Mezinárodní den žen).

 

MASOPUST

Plesovou sezónu v domově jsme zakončili na pavilonu P1 v úterý 28. 2. 2017 Masopustním posezením. Povídali jsme si o masopustních zvycích a tradicích. Společně jsme hodovali a nechyběl ani zpěv a tanec. Také nás přišel navštívit myslivec se svým mědvědem.

8   6

7   mas

 

 

TRADIČNÍ DOMOVSKÝ PLES

Tradiční domovský ples pro uživatele a jejich rodinné příslušníky byl letos uskutečněn poprvé ve dvou dnech, a to ve středu 22. 2. 2017 a ve čtvrtek 23. 2. 2017. Celkem se tak zúčastnilo přes 70 našich uživatelů. K poslechu a tanci nám hrála živá hudba DuoVox (pan Kubátko a slečna Letochová z Dětmarovic). Společně jsme si zazpívali s domovským pěveckým sborem Březiňanka  a ochutnali výborné občerstvení. Zlatým hřebem plesu byla bohatá tombola, která byla připravena z darů štědrých sponzorů,  kterým tímto děkujeme.

   1       2

 

  3   4

 

  4a          4b

 

 

 VALENTÝNSKÉ POSEZENÍ

Naše seniorky z pavilonu P3 si s pomocí aktivizační pracovnice připravily valentýnské posezení. Napekly si srdíčka z lineckého těsta, připravily valentýnskou výzdobu a strávily velmi příjemné odpoledne s romantickou hudbou, zpěvem, občerstvením a vzpomínáním na své lásky a partnery.

peceni1    peceni

valentyn1     valentyn4

 

valentyn2       valentyn3

 

 

PLESOVÁ SEZÓNA ZAHÁJENA...

Uživatelé byli pozváni na ples do Domova Vesna v Orlové. Ples byl pořádán ve stylu kasína a proto uživatelé i aktivizační pracovnice přizpůsobili své plesové róby tomuto tématu. Pro uživatele byl připraven kulturní program i občerstvení. Také měli možnost vyzkoušet si hry, které se v kasínu hrají (kostky, ruleta, karty). Uživatel pan Korecki si tyto hry s chutí zahrál a vyhrál první místo. Všem se na plese líbilo a tímto i děkujeme pracovníkům Domova Vesna za pozvání.

ples111

 

 POZVÁNÍ NA PLES

Tímto srdečně zveme naše uživatele, jejich rodinné příslušníky a známé na tradiční PLES Domova Březiny. V letošním roce, pro velký zájem, se ples pořádá pro každou službu zvlášť. Pro Domov pro seniory se ples uskuteční dne 22. února 2017 od 14,00 hodin  viz. POZVÁNKA.  Domov se zvláštním režimem bude plesat 23. února 2017 od 14,00 hodin viz POZVÁNKA. Samozřejmě nebude chybět živá hudba, bohatá tombola a chutné občerstvení. Těšíme se na Vás.

 

MISTROVSTVÍ EVROPY V KRASOBRUSLENÍ

Ve čtvrtek, 26. 1. 2017 navštívilo pět uživatelů Domova Březiny v doprovodu aktivizačních pracovníků Ostravar arénu v Ostravě, kde měli možnost sledovat soutěž tanečních párů Mistrovství Evropy v krasobruslení. Pro všechny zúčastněné to byl životní zážitek, protože takovou mimořádnou událost dosud měli možnost sledovat pouze na televizní obrazovce.

Děkujeme Moravskoslezskému kraji, který nám vstupenky na Mistrovství Evropy v krasobruslení daroval.

Více fotografií můžete shlédnout ve fotogalerii (ME v krasobruslení).

 DSC05792    DSC05802

 

TŘI KRÁLOVÉ

V pátek 6. ledna 2017navštívili uživatele pavilonu P1 Kašpar, Melichar a Baltazar. Návštěva proběhla v kulturní místnosti ve třetím patře pavilonu P1 za přítomnosti pana ředitele Ing. Pavla Zelka a vedoucí oddělení. Setkání bylo vskutku veselé - zpívala se tříkrálova koleda, lidové písně, tančilo se a konzumovalo vánoční cukroví. Všichni uživatelé byli nadšení. Více fotografií můžete shlédnout ve FOTOGALERII ( Tři králové ).

5    13

 

DOTAZNÍK SPOKOJENOSTI

v rámci zkvalitnění našich služeb Vás žádáme o vyplnění dotazníku: otevřít dotazník. Děkujeme za Vaši ochotu a spolupráci.

 

ADVENTNÍ ČAS

Krásný adventní čas jsme se letos dohodli strávit ve stylu vánočních tradic. Společnou "tvorbou"prostředí - výzdoba oddělení, zdobení stromečku. A co by to bylo za VÁNOCE bez cukroví. Od pondělí do pátku jsme společně s uživateli pekli různá cukroví. Všichni jsme byli příjemně překvapeni, jak se nám společná činnost daří a jaké máme krásné a chutné cukroví. Kouzlo adventu u nás je ve znamení společně stráveného času s tradičními vánočními přípravami, které byly "bránou" ke vzpomínání a krásnému vyprávění, jaké to bylo, když ...

Více fotografií můžete vidět ve FOTOGALERII (Adventní čas). 

  V44                       V39                                                           

 

ORLOVSKÉ MÚZY

Čtyři členové našeho pěveckého souboru DB Březiňanka, paní Heczková, paní Šimáková, paní Wykretová a pan Korecki reprezentovali náš domov dne 19. října 2016 na festivalu Orlovské Múzy. Obsadili čtvrté místo při účasti zástupců celkem 11 zařízení, která poskytují sociální služby ve zdejším regionu a v Polsku. Záznam TV Polar z této akce, kde jsou záběry z vystoupení Březiňanky naleznete na internetové adrese: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/orlova/11000006092/festival-orlovske-muzy-probehl-uz-po-treti

muzy

 

 

 

 

102. NAROZENINY PANÍ ŽOFIE PLOTICOVÉ 

Dne 1. května 2016 oslavila naše uživatelka, paní Žofie Ploticová krásné 102. narozeniny.             V pondělí 2. května  přišli paní Ploticové popřát k narozeninám  zástupci Moravskoslezského kraje - náměstek hejtmana Ing. RDSr. Slavomír Recman a vedoucí odboru sociálních věcí Mgr. Daniel Rychlík, také starosta města Petřvaldu Ing. Jiří Lukša s paní Ivanou Tomkovou. Oslavenkyni přejeme pevné zdraví, mnoho osobní pohody, spokojenosti a radosti ze života.

Ploticova     ploticova1

 

 

CANISTERAPIE

V našem domově od letošního roku probíhají canisterapeutická setkání. Do Domova pro seniory dochází praporčík PČR z Ostravy - Mariánských Hor, pan Martin Štěrba s belgickými ovčandami, sestrami Quinny a Quarrou. Quinny má certifikát pro canisterapii, jako služební pes je vycvičená na vyhledávání drog. Obě psí slečny jsou velmi přítulné a ochotně plní povely svého pána. Staly se miláčky všech, kteří se s nimi setkávají ve skupině nebo individuálně na pokojích.

PES2   PES3

Uživatele Domova se zvláštním režimem navštěvuje paní Alice Pietroszková se svým zlatým retrívrem Darem. Dar je mohutný pes s velkým srdcem, dává radost a potěšení všem uživatelům, se kterými se setkává. Paní Alice s Darem jsou členy Základní kynologické organizace v Petřvaldě, která nabídla městu Petřvald dobrovolnickou službu canisterapie. Jsme velmi rádi, že na doporučení města Petřvald dochází tato milá dvojice na návštěvy k nám.

                               pes

 

 

 

 MISSIS SENIOR

Ve středisku Helios Domova seniorů v Havířově se ve čtvrtek 10. března konala soutěž Missis senior 2016. Domov Březiny, p.o. reprezentovala paní Dagmar Sládková v doprovodu své kamarádky paní Drahomíry Staré a dvou aktivizačních pracovníků. Letošní soutěžní přehlídka byla zaměřena na filmový muzikál Noc na Karlštejně. Paní Sládková v rámci disciplíny vyprávěla o postavě Elišky v krásném dobovém kostýmu. Zřejmě tímto zaujala paní Dagmar porotu natolik, že ji při závěrečném hodnocení zvolila mezi soutěžícími jako nejlepší a udělila jí titul MISSIS SENIOR 2016. GRATULUJEME!

Na internetu lze shlédnout krátkou reportáž TV POLAR o soutěži: http://polar.cz/regionalni-zpravy-polar-11-03-2016-16-00

 miss2                     miss1

 

 

VALENTÝNSKÁ KAVÁRNA

Dne 11. února uspořádali aktivizační pracovníci posezení

ve valentýnské kavárně. Výzdoba, hudba i občerstvení

se neslo v duchu romantiky.

          valentyn

 

 

NÁVŠTĚVA  DIVADLA

25. ledna navštívili naši uživatelé divadlo Petra Bezruče v Havířově. Shlédli divadelní hru: Mnoho povyku pro nic.

28. ledna 2016 navštívili uživatelé Loutkové divadlo v Ostravě, kde shlédli pohádku o perníkové chaloupce.

 

divadloloutek3

 divadloloutek1  dfivadloloutek2

 

 

PLNÍME PŘÁNÍ...

Paní Šimákové a dalším uživatelkám jsme splnili jejich dlouhodobé přání a v lednu jsme se společně vypravili do obchodních center Avion shopping park a Fórum Nová Karolína v Ostravě.

  vylet2 vylet1

 

   karolina3   karolina4   karolina2

 

 

SOLNÁ JESKYNĚ

Domov Březiny navázal spolupráci se solnou

jeskyní v Havířově,  kterou  pravidelně  naši

uživatelé navštěvují.

Pobyt v solné jeskyni  působí  podpůrně  při

léčbě mnoha onemocnění.

                           solnajeskyne

 

 

NÁŠ NOVÝ AUTOMOBIL

Dne 16. listopadu 2015 předali hejtman Moravskoslezského kraje pan Miroslav Novák a náměstek hejtmana pro sociální záležitosti pan Svatomír Recman zástupcům osmi krajských příspěvkových organizací celkem devět nových automobilů se speciální úpravou pro imobilní klienty. Klíče jednoho z těchto automobilů převzal i náš pan ředitel Pavel Zelek. Vůz je devítimístný s nájezdovou plošinou, po které lze snadno vyvézt uživatele na invalidním vozíku do prodlouženého zadního prostoru. Minimálně dva uživatelé mohou vozem cestovat aniž by se museli přesunout na sedadlo. 

 

    web2web1

V této kategorii nejsou žádné články. Jsou-li na stránce zobrazeny podkategorie, mohou obsahovat články.